Praca lekarza od lat kojarzona jest w wielką odpowiedzialnością i prestiżem, jak również ze świetnymi zarobkami. Wybór tego zawodu wydaje się słuszny również z tej przyczyny, że lekarzy wszystkich specjalizacji brakuje niemal w każdym polskim powiecie. Ile tak naprawdę zarabia lekarz – prosto po studiach i po latach praktyki? Które specjalizacje są najbardziej opłacalne? Czy warto podpisywać umowę z podmiotem leczniczym, czy lepiej od razu założyć własną działalność?
Spis treści
Lekarz – praca z przyszłością
Zawód lekarza jest prawdopodobnie jedynym w kraju, który w żadnym z powiatów nie należy do nadwyżkowych. Równowaga kandydatów i miejsc pracy występuje w 65 powiatach. Wszystkie pozostałe zmagają się z brakiem lekarzy, przy czym w 58 powiatach deficyt jest skrajny. Dla przyszłych przedstawicieli tej profesji i młodzieży rozważającej studia medyczne oznacza to jedno: lekarz jest zawodem przyszłościowym, gwarantującym pracę i doskonałe zarobki.
Przedstawiciele tej profesji mają ogromny wybór miejsc, w których mogą pracować. Przekłada się to na dyktowanie warunków finansowych. Podmiot medyczny poszukujący lekarzy zgodzi się na bardzo wysokie wynagrodzenie choćby dlatego, że po prostu nie ma innej opcji.
Lekarz – zarobki na początku kariery i później
Tuż po zakończeniu nauki, w trakcie robienia specjalizacji, młody lekarz zarabia w Polsce średnio ok. 6000 zł brutto. Przedstawiciele innych zawodów mogą uznać to za niesprawiedliwe – najczęściej po studiach pracujemy przecież za pensję minimalną. Na stawki dla lekarzy wpływ mają trzy główne czynniki: ogromny deficyt przedstawicieli tej profesji, długi czas nauki (same studia trwają 7 lat), a także wielka odpowiedzialność spoczywająca również na lekarzu w trakcie specjalizacji.
Trudno natomiast określić górną granicę zarobków lekarza, który zdobył już renomę i pracuje w zawodzie od lat. Stawki godzinowe w podmiotach publicznych wynoszą ok. 150 zł brutto, w przychodniach i szpitalach prywatnych – nawet dwukrotnie więcej. Oznacza to, że pięciocyfrowe zarobki to dla lekarza standard, przy czym pierwszą cyfrą niekoniecznie jest jedynka.
Najbardziej opłacalne specjalizacje lekarskie
Zarobki lekarzy wynikają bezpośrednio z wybranej specjalizacji. Najwięcej jest na rynku lekarzy rodzinnych, zatrudnianych w każdej przychodni pierwszego kontaktu. Jeśli ograniczają się oni do świadczenia tylko tego rodzaju usług, ich wypłata nadal jest bardzo dobra, ale nie oszałamiająca.
Naczelna Izba Lekarska publikuje regularnie listę specjalizacji skrajnie rzadkich. Osoby posiadające takie kompetencje mogą liczyć na wyjątkowo wysokie zarobki. Wśród nich znajdują się m.in. specjaliści medycyny tropikalnej, nefrolodzy i urolodzy dziecięcy, perinatolodzy, toksykolodzy, specjaliści pediatrii metabolicznej, a także medycy współpracujący z wojskiem.
Na stronach GoWork można sprawdzić, jak oceniane są warunki panujące w placówkach medycznych oczami samych zainteresowanych – czyli zatrudnionych. Są one podpowiedzią zarówno dla osób poszukujących pracy, jak i etatu.
W których podmiotach warto się zatrudnić jako lekarz?
Każdy lekarz ma do wyboru kilka ścieżek kariery: zatrudnienie w szpitalu, w przychodni ogólnej albo specjalistycznej; praca na własny rachunek lub dla podmiotu medycznego; wykonywanie kontraktów z NFZ albo świadczenia całkowicie komercyjne.
Zwłaszcza na początku kariery ważne jest znalezienie dobrego pracodawcy, który będzie umiał wdrożyć lekarza tuż po dyplomie we wszystkie tajniki jego profesji. Przeczytaj opinie innych pracowników o podmiotach medycznych na https://www.gowork.pl/opinie/l.
Źródło: Artykuł sponsorowany