Zastawa stołowa - jaką wybrać?

Zastawa stołowa z porcelany czy z ceramiki – jaką wybrać?

Popularność zarówno ceramicznych, jak i porcelanowych zastaw stołowych jednoznacznie świadczy o ich wysokiej jakości. Takie serwisy doskonale sprawdzą się na każdą okazję – spotkanie z przyjaciółką, jak również uroczysty rodzinny obiad. Dowiedz się, jaki rodzaj serwisu wybrać – porcelanowy czy ceramiczny.

Czym jest porcelana?

Technicznie rzecz biorąc porcelana to rodzaj ceramiki, jednak w społecznej świadomości przeważnie przyjmuje się, że jest to jej najbardziej szlachetna forma. Porcelana wypalana jest dwukrotnie, dzięki czemu zyskuje odporność na wysokie temperatury oraz uszkodzenia. Zwykle jest cieńsza i lżejsza niż inne rodzaje ceramiki, a przy tym jest tak samo lub znacznie trwalsza. Komplet obiadowy z porcelany to marzenie niejednej pani domu. Jeżeli zatem szukasz prezentu dla gospodyni domowej, z pewnością będzie to doskonały wybór.

Czym może być ceramika?

Ceramika to znacznie bardziej pojemne znaczeniowo pojęcie. Kryć się pod nim może przykładowo fajans, porcelit, terakota lub kamionka. Naczynia ceramiczne są zwykle grubsze od porcelanowych i nieco cięższe. Komplet obiadowy z tego materiału może mieć najróżniejsze kolory i wzory. Zazwyczaj jest znacznie tańszy od porcelany i chętniej wykorzystywany w polskich domach jako standardowa zastawa do codziennego jedzenia. Nie znaczy to jednak, że nie warto mieć w szafce obu rodzajów naczyń.

Różnice pomiędzy porcelaną i ceramiką

Porcelana będzie zatem cieńsza i przyjemniejsza w użytkowaniu, jednak zazwyczaj trudno jej nadać tak żywe i różnorodne kolory jak w przypadku innych rodzajów ceramiki. Pigmenty do jej barwienia są droższe i trudniej dostępne, co nierzadko podnosi jej cenę. Komplet obiadowy z porcelany to jednak luksus, na który zdecydowanie warto sobie pozwolić. Będziesz mógł spoglądać na nią i cieszyć się jej niebywałą klasą.

Porcelana starzeje się godnie – pewnie niejednokrotnie widziałeś u kogoś filiżankę „po prababci”. Porcelanowy komplet obiadowy porcelanowy może jednak łatwo zostać zbity. Oczywiście zazwyczaj talerze ceramiczne również nie przeżywają upadków, jednak prawdopodobieństwo rozbicia porcelany na małe kawałki jest nieco większe, ponieważ jest ona bardziej krucha i twarda niż inne rodzaje ceramiki.

Ciekawostki o porcelanie i ceramice

Wśród ciekawostek na temat porcelany wymienia się fakty o tym, że:

  • trzymana pod światło idealnie je przepuszcza,
  • można kupić ją także w formie nieszkliwionej tzw. prefabrykatu porcelanowego, czyli biskwitu
  • została wynaleziona na terenie Chin w VII wieku.

Historia ceramiki jest znacznie dłuższa, ponieważ najwcześniejsze znalezione wyroby ceramiczne datuje się na 13 tysięcy lat przed naszą erą. Elementy ceramiczne znajdziemy nie tylko w kompletach obiadowych. Wykorzystywane są również w hutnictwie, budownictwie, transporcie czy innych gałęziach przemysłu.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jaki komplet obiadowy najlepiej odpowie Twoim preferencjom. Jeżeli chciałbyś znaleźć idealną zastawę dla siebie, sprawdź asortyment sklepu Radochy Gospochy, gdzie dostępny jest ich szeroki wybór.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *