Praca szlifierką taśmową w warsztacie

Zastosowanie szlifierek taśmowych

Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje szlifierek, z których każde przeznaczone są do obróbki innych materiałów. Wyróżniamy m.in. szlifierki kątowe, mimośrodowe, oscylacyjne, a także szlifierki taśmowe, którym przyjrzymy się bliżej w dzisiejszym wpisie. Jak działają tego typu urządzenia, czym się wyróżniają i jakie jest ich zastosowanie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki taśmowej? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat szlifierek!

Czym są i jak działają szlifierki taśmowe?

Szlifierki taśmowe, jak każde tego typu urządzenia, służą do obróbki materiałów o różnym stopniu twardości. Najczęściej szlifowanymi przy użyciu tego elektronarzędzia są drewno lub metal. Wyróżniamy szlifierki ręczne, cechujące się większą mobilnością oraz szlifierki stacjonarne (stołowe), montowane na stole warsztatowym.

Szlifierki taśmowe, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone zostają w taśmę szlifierską, którą jest standardowy papier ścierny. Podczas pracy urządzenia, taśma zostaje wprawiona w ruch, równomiernie szlifując obrabianą powierzchnię. Efektywność pracy zapewnia szeroka stopa, ułatwiająca obrabianie większych i szerszych materiałów.

Warto podkreślić, że wiele modeli szlifierek taśmowych wyposażonych zostaje w funkcję wyboru szybkości przesuwu taśmy, dzięki czemu prędkość szlifowania może zostać dostosowana w zależności od rodzaju materiału. Co ważne, taśma podczas pracy przesuwa się w jednym kierunku, dzięki czemu powierzchnia jest precyzyjnie obrabiana i nie powstają na niej wyżłobienia czy zakrzywienia.

Gdzie wykorzystywane są szlifierki taśmowe?

Ze względu na sposób działania urządzenia, szlifierki taśmowe wykorzystuje się do obrabiania płaskich powierzchni. Te elektronarzędzia znalazły swoje zastosowanie m.in. w stolarstwie, produkcji mebli oraz w przemyśle metalurgicznym. W zależności od założonej taśmy, szlifierki taśmowe coraz częściej wykorzystuje się także do obróbki tworzyw sztucznych.

Narzędzia można wykorzystać m.in. do obróbki wstępnej materiałów w celu oczyszczenia ich z zabrudzeń i wyrównania ich powierzchni. Dzięki szerokiej stopie i możliwości zamontowania papierów ściernych o różnej gradacji szlifierki taśmowe zapewniają dokładne gratowanie materiałów, usuwając z nich nierówności i wystające elementy.

szlifierka taśmowa

Najczęściej szlifierki taśmowe znajdują zastosowanie przy obróbce blatów, podłóg, elementów okleinowych i nieokleinowych, krawędzi materiałów, czy boazerii i mebli z drewna litego. Ponadto te elektronarzędzia wykorzystuje się do przygotowania do malowania metalowych przedmiotów.

Ze względu na specyfikę działania urządzeń, przy obróbce materiałów zwykle wykorzystuje się więcej niż jedną szlifierkę. Przykładowo, do wykonania szlifowania zgrubnego można wykorzystać szlifierkę taśmową, natomiast do obróbki narożników lub do szlifowania przy krawędziach zwykle wykorzystuje się szlifierki oscylacyjne i mimośrodowe. Sprawdź dostępność potrzebnych elektronarzędzi w sklepie BMB Technologie.

Wybór szlifierki taśmowej – o czym należy pamiętać?

Wybierając szlifierkę taśmową, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest moc urządzenia. To ona wpływa na wydajność elektronarzędzia i prędkość przesuwu taśmy szlifującej. Im większa prędkość obrotowa szlifierki, tym szybciej dany materiał zostanie obrobiony.

Ponadto przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na to, czy będzie to szlifierka taśmowa ręczna, czy może stacjonarna, montowana na stole. Elektronarzędzia ręczne są znacznie mobilniejsze i ułatwiają prace przy obróbce mniejszych powierzchni, a szlifierki stołowe wyróżniają się stabilnością i są polecane przy obrabianiu większych materiałów.

Poszukując idealnej szlifierki, warto także wziąć pod uwagę wymiary taśmy. Im szerszy będzie materiał szlifujący, tym szybciej będzie można obrobić daną powierzchnię. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy wybrana szlifierka taśmowa została wyposażona w automatyczne napinanie taśmy, dzięki czemu nie trzeba będzie ręcznie napinać materiału za pomocą pokręteł.

Przydatną funkcją w szlifierce jest także system odsysania pyłu. Dzięki automatycznemu zasysaniu zanieczyszczeń powierzchnia robocza jest stale czysta i widoczna. System ten jest polecany, szczególnie gdy urządzenie będzie używane wewnątrz jakiegoś pomieszczenia. Ponadto warto sprawdzić liczbę oscylacji szlifierki i jej mimośrodowość. Im wyższe będą wartości obu tych parametrów, tym dokładniejsza i szybsza będzie praca urządzenia.

Jaką szlifierkę taśmową wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów urządzeń, jednak do najczęściej polecanych zaliczamy m.in. szlifierki Festool. Producent zaprojektował elektronarzędzia w taki sposób, aby były one łatwe w użytkowaniu zarówno dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów, którzy uwielbiają samodzielne robótki ręczne. Ponadto urządzenia słyną z wydajnych silników, zapewniających szybką pracę przy obróbce materiałów.

Podsumowanie

Szlifierki taśmowe wykorzystywane są do obróbki różnego rodzaju materiałów, od drewna, przez tworzywa sztuczne, po metal. Ze względu na charakterystyczną pracę i szeroką stopę narzędzia, tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się przy szlifowaniu wstępnym, mającym na celu przygotowanie materiału do dalszych prac. Poszukując odpowiedniej szlifierki taśmowej, należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak moc urządzenia, jego prędkość obrotową, wymiary taśmy szlifującej, czy dodatkowe funkcje takie jak system odsysania pyłu i możliwość regulacji prędkości przesuwu papieru ściernego.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *