Co to jest bielizna kielichowa?

Zobacz, z czego składa się bielizna kielichowa

Szukasz prezentu dla kapłana? Doskonałym pomysłem może być zakup bielizny kielichowej. Nazwa ta brzmi dla Ciebie obco? Wyjaśniamy, czym jest bielizna kielichowa i z czego się składa.

Bielizna kielichowa — co to takiego?

Zastanawiasz się, czym jest bielizna kielichowa? Otóż są to zestawy używane w trakcie Eucharystii. Zazwyczaj składają się z welonu, palki, korporału oraz puryfikaterza. Nazwa „bielizna” pochodzi od białego fragmentu płótna, z którego wykonuje się główne elementy każdego zestawu. Musisz wiedzieć, że każda część ma znaczenie zarówno praktyczne, jak i symboliczne. Najmniejszym elementem jest palka, czyli sztywny, kwadratowy kawałek materiału.  Służy ona do przykrywania kielicha z eucharystyczną postacią wina mszalnego, czyli Krwią Chrystusa. Dzięki temu zawartość jest chroniona przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. Z kolei korporał to niewielki obrus, rozkładany na ołtarzu. Ustawia się na nim patenę z hostią oraz kielich. Korporał symbolizuje całun, w który owinięto ciało Jezusa, zanim złożono je do grobu. Oprócz tego w komplecie bielizny ołtarzowej znajduje się puryfikaterz, który służy przede wszystkim do czyszczenia kielicha. Nie może to być zwykły ręcznik albo ścierka, ponieważ mogą znaleźć się na nim fragmenty Najświętszego Sakramentu. Warto wiedzieć, że przed liturgią Eucharystii kielich powinien być przykryty również kwadratowym welonem.

Zestawy bielizny kielichowej

Zastanawiasz się, gdzie kupić zestaw bielizny kielichowej? Wysokiej jakości komplety znajdziesz w ofercie hurtowni jakobczak.pl/bielizna-oltarzowa. Dostępne są tam zestawy składające się m.in. z palki, korporału i puryfikaterza. Dodatkowo znajdują się w nich także specjalne ręczniczki. Możesz zdecydować się np. na piękny komplet zdobiony złotym haftem i przedstawiający hostię. Nie brakuje również zestawów z motywem krzyża. W zależności od okresu liturgicznego można zdecydować się na komplety w fioletowej lub czerwonej kolorystyce. Warto także zwrócić uwagę na bieliznę z motywami maryjnymi, w błękitnym odcieniu. Dostępny jest np. zestaw z Matką Boską Częstochowską. Oczywiście nie brakuje także innej, typowo chrześcijańskiej czy katolickiej symboliki, np. winorośli. Poza tym możesz do tego dokupić welon z pasującym do kompletu motywem.

Bielizna kielichowa składa się z kilku podstawowych elementów. Jeśli szukasz prezentu dla kapłana, podaruj mu właśnie taki zestaw. W każdym kościele bielizna ołtarzowa jest absolutnie niezbędna, najlepiej przynajmniej kilka jej zestawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *