Hamak ogrodowy wykonany z siatki

Hamak ogrodowy – rodzaje, montaż, optymalny rozmiar

Ozdoba lub miejsce do relaksu – hamak ogrodowy spełnia wiele funkcji. Zastanawiasz się nad kupnem, ale nie wiesz który model wybrać? Z naszego kompleksowego poradnika dowiesz się, jaki hamak ogrodowy wybrać i jak go zawiesić, aby cieszyć się relaksem w zaciszu własnego ogrodu. 

Hamak – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są przeróżne warianty i rodzaje. Możesz wybierać pomiędzy modelem ze stelażem, stojakiem, moskitierą lub zadaszeniem. Hamak może być wykonany z różnych materiałów, na przykład sznurka. Wolnostojący lub do montażu (np. do drzewa). Dla jednej osoby lub dwuosobowy – w charakterze huśtawki ogrodowej. Wszystko zależy od twoich potrzeb i preferencji. Każdy z hamaków jest skierowany do trochę innego użytkownika:

Hamak dla jednej czy dwóch osób? 

Odpowiedź na to pytanie znasz tylko ty. Jeżeli wolisz wylegiwanie się w samotności i czytanie książek w pojedynkę, to wybierz wariant jednoosobowy. Dla par lub zżytego rodzeństwa proponujemy model dwuosobowy.

Hamak wolnostojący czy do montażu? 

Jeśli chodzi o modele wolnostojące, to mogą być to hamaki brazylijskie lub huśtawki hamakowe. Pierwszy rodzaj wyglądem przypomina klasyczny hamak, ale posiada dodatkowy stelaż, dzięki któremu stoi bez żadnego wsparcia w postaci drzewa czy słupa. Drugi typ to połączenie funkcjonalności huśtawki oraz hamaka. Hamak do montażu wymaga rozciągnięcia między dwiema podporami: słupkami lub drzewami. W zależności od tego, ile masz miejsca w ogrodzie i zapału podejmij odpowiednią decyzję zakupową. 

Hamak z siatki czy płótna? 

Siatka o gęsto plecionych oczkach idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Wariant z płótna również ma swoich zwolenników. Wybór? Tutaj wszystko zależy przed wszystkim od twojego gustu. 

Jaka wielkość hamaka ogrodowego? 

Jeżeli szukasz hamaka dla osoby dorosłej, to powinien być długości mimimum 3,5 metra. Optymalna długość modelu dla dzieci to 2,5 metra. 

Hamak ogrodowy – jaki kolor? 

Dopasuj go do innych, dekoracyjnych elementów w ogrodzie. Nasza rada: wybieraj materiały ciemne lub z dużymi wzorami – na takich nie będzie widać zabrudzeń, a obiekty znajdujące się na świeżym powietrzu, użytkowane przez dzieci, są nieustannie narażone na plamy. 

Jak zawiesić hamak ogrodowy?

Przed umocowaniem hamaka przygotuj miejsce  – może to być przestrzeń pomiędzy drzewami lub ścianami (na przykład altany ogrodowej). Punkty mocowania hamaka powinny być oddalone od siebie na odległość minimum 3 metry, ale optymalna wartość to od 3,5 do 4,5 metra. Przykład: przy odległości 4,5 metra zawieś linę na wysokości 1,75 metra. 

Kolejny, istotny parametr to kąt zawieszenia. Tutaj ważne jest, czy twój hamak jest klasyczny czy z drążkiem. Drążek to drewniana, wzmacniająca belka, znajdująca się pomiędzy materiałem a linkami mocującymi. Jeżeli chodzi o pierwszy rodzaj, to prawidłowy kąt wynosi 30 stopni, w przypadku drugiego 15 do 20 stopni. Ważnym czynnikiem jest odległość hamaka od ziemi – musi to być minimum 30 centymetrów (liczona, gdy siedzisz w nim lub leżysz). Jeżeli hamak znajduje się bliżej ziemi, to skróć linki. Optymalna odległość hamaka od ziemi to 50 centymetrów. 

Czego potrzebujesz do zamocowania hamaka ogrodowego? Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj montażu postawisz. Na pewno niezbędna będzie lina i karabińczyk, a poza tym haczyki, śruby, wkręty lub taśmy. Linę złóż na pół, przymocuj do niej karabińczyk. Możesz również użyć haka – należy zrobić wiertłem otwór, umieść w nim wkręt oczkowy oraz hak, następnie przymocuj karabińczyk, a do niego linę. 

Innym prostym sposobem montażu jest użycie taśmy do hamaka. To łatwy sposób, bez uszkadzania struktury drzewa lub słupa, na umocowanie hamaka. Taśmy, najczęściej dostępne w pakiecie dwóch sztuk, nie wymagają dodatkowych haczyków i wkrętów. Mają na końcach zaszyte ucho, które wpina się w karabińczyk.