Jak posadzić lawendę w ogrodzie

Lawenda to piękna roślina, którą pachnie południe Europy. Można ją także uprawiać w Polsce, trzeba jednak wybrać odpowiednią odmianę oraz zadbać o dobór miejsca w ogrodzie. Sprawdź, jak posadzić lawendę w ogrodzie.

Jak posadzić lawendę w ogrodzie

Lawenda w ogrodzie:

Lawenda potrzebuje słonecznego miejsca, a podłoże gdzie będzie rosła musi być dobrze przepuszczalne. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna trzeba ją zwapnować kredą lub dolomitem. Jeśli ma być posadzona na gruncie słabo przepuszczalnym, konieczny jest drenaż np. z keramzytu. Lawenda nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Do uprawy trzeba wybierać odmiany lawendy mrozoodporne.

Najłatwiej jest posadzić lawendę z gotowej rozsady, którą można kupić bez problemu. Krzaczek wyciągamy z doniczki i wsadzamy do przygotowanego dołka i obficie podlewamy. Krzaczki należy sadzić co ok. 30 – 40 cm. Jednym z podstawowych zabiegów dotyczących pielęgnacji lawendy w ogrodzie jest jej przycinanie. Młode, nierozkrzewione lawendy skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu. Takie cięcie sprawi, że wypuszczą dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. Wczesną wiosną należy przyciąć lawendy po zimie, usuwając suche i zniszczone pędy.

Z takiego rosnącego już krzaczka można także przygotować sadzonki. Wystarczy pobrać zielone wierzchołki pędów starszych roślin latem i ukorzenić je w inspekcie. Sadzonki powinny mieć około 10 cm długości. Przed posadzeniem trzeba usunąć dolne liście na odcinku 2 cm, a koniec sadzonki zanurzyć w ukorzeniaczu.
Uprawa z nasion. Nasiona lawendy można wysiać wiosną lub późną jesienią. Wcześniej nasiona przez ok. 2 miesiące należy schłodzić w temp. 0-3°C. Siejemy je wprost do gruntu na głębokości 1-1,5 cm. Miejsce, w którym rosną, trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Gdy roślinki osiągną wiosną około 5 cm, pikujemy je, sadząc na przygotowane stanowisko w odległości 30 cm.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.