Lawenda w ogrodzie

Jak sadzić lawendę w doniczkach i w ogrodzie

Lawenda to niezwykła roślina, pochodząca z Południa Europy, która nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale także nie jest wymagająca w uprawie. W Polsce z powodzeniem możemy sadzić lawendę w donicach, a niektóre gatunki mogą nawet rosnąć w gruncie!

Sadzenie lawendy w pojemnikach i w gruncie

Lawenda do prawidłowego wzrostu i oczywiście kwitnienia przede wszystkim potrzebuje słonecznego miejsca osłoniętego od wiatru, a podłoże gdzie będzie rosła musi być dobrze przepuszczalne. Te wymagania muszą być spełnione zarówno jeśli chodzi o sadzenie lawendy w doniczkach jak i w gruncie.

Nasiona czy gotowe rozsady?

Lawendę można uprawiać z nasion oraz z gotowych rozsad. Nasiona lawendy można wysiać wiosną lub późną jesienią. Wcześniej nasiona przez ok. 2 miesiące należy schłodzić w temp. 0-3°C. Siejemy je na głębokości 1-1,5 cm. Gdy roślinki osiągną wiosną około 5 cm, pikujemy je i sadzimy do gruntu lub pojemników. O wiele łatwiejsza jest uprawa lawendy z gotowych sadzonek. Kupując rozsady warto zwrócić uwagę, czy mają oznaczony konkretny gatunek lawendy – wówczas łatwiej jest dobrać właściwą pielęgnację roślin.

Lawenda w pojemnikach

Lawenda bardzo dobrze rośnie w pojemnikach wystawianych na tarasy i balkony. Jedynym problemem związanym z taką uprawą może być przechowanie roślin do kolejnego sezonu. Najłatwiej jest posadzić lawendę z gotowej rozsady, którą można kupić bez problemu centrach ogrodniczych a także w hipermarketach. Pojemnik, w którym posadzimy lawendę musi mieć otwory w dni i przed wsypaniem ziemi koniecznie należy zastosować warstwę drenażu np. z keramzytu. Krzaczek wyciągamy z doniczki i wsadzamy do przygotowanego pojemnika, doniczkę dopełniamy ziemią i obficie podlewamy. Tuż po posadzeniu roślin nie należy wystawiać na pełne słońce – przez 2 – 3 dni roślina powinna mieć szansę na ukorzenienie i wtedy można ją wystawiać na pełną ekspozycję.

Sadzenie lawendy w ogrodzie

Przed posadzeniem lawendy w gruncie warto sprawdzić jaką mamy ziemię w ogrodzie. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna trzeba ją zwapnować kredą lub dolomitem. Jeśli grunt jest słabo przepuszczalny, konieczny jest drenaż np. z keramzytu. Lawenda nie lubi stanowisk podmokłych i przeciągów. WAŻNE! Do uprawy w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych trzeba wybierać odmiany lawendy mrozoodporne.

Podobnie jak w przypadku sadzenie roślin w pojemnikach, łatwiej jest skorzystać z gotowych rozsad. Krzaczki należy sadzić co ok. 30 – 40 cm.

Chcesz wiedzieć więcej o uprawie lawendy? Sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *