Apteczka pierwszej pomocy - podstawowe wyposażenie

Apteczka na wakacje: 12 rzeczy, które musisz zapakować do apteczki

Ruszamy na wakacje – w góry, nad morze, na kemping, tramping czy do hotelu – warto zabrać apteczkę! Apteczka na wakacje nie zajmie dużo miejsca w naszym bagażu, a może uratować nam życie lub przynajmniej skrócić nasze cierpienia.

Apteczka na wakacje

Bandaże

Jest ich sporo, ale ich głównym celem jest uciskanie krwawiących ran, zakrywanie oparzeń i unieruchamianie złamań, skręceń lub naderwanych mięśni. Dobrze jest się zaopatrzyć w parę, a szczególnie w elastyczny. Przyda się on, gdybyśmy niefortunnie skręcili kostkę.

Plastry

Warto wziąć ze sobą zestaw plastrów – obtarcia stóp mogą spowodować nawet sandały. Na wyjazdy nad wodę sprawdzą się plastry wodoodporne. Można też kupić plaster w aerozolu. Tylko trzeba pamiętać, że po paru dniach taki opatrunek się rozpuszcza i znika. No i nie psikamy na sączące się rany.

Dezynfekcja

Warto do apteczki schować mała buteleczkę wody utlenionej lub spirytusu salicylowego. Nigdy nie wiadomo kiedy skaleczymy się na plaży lub górskim szlaku.

Leki stale przyjmowane

Najważniejszy punkt dla osób przewlekle chorych. Warto też do torby schować receptę, w razie gdyby zabrakło leków. Dobrze jest też zabrać ze sobą leki przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej.

Leki przeciwbólowe

Zmiana otoczenia często wpływa na samopoczucie. Lepiej spakować choćby jeden listek leku przeciwbólowego niż potem cierpieć. Po co marnować urlop na zwijanie się z bólu?

Leki antyalergiczne

Alergicy powinni do wakacyjnej apteczki schować leki łagodzące ich uczulenie. Chociaż zawsze lepiej się zaopatrzyć choćby w wapno, w razie gdyby okazało się, że coś nas jednak uczula.

Leki na dolegliwości żołądkowe

Nigdy nie wiadomo czy nie spróbujemy czegoś nowego. I nie wiadomo, jak to przyjmie nasz żołądek. Lepiej uzbroić się w preparaty przeciwdziałające zgadze czy biegunce.

Kremy z filtrem i środki łagodzące oparzenia

Przed wyjazdem nie zapomnijmy spakować kremu z filtrem UV. Im wyższy wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF), tym lepiej dla naszej skóry. Jeśli i tak zamienimy się w raki, dobrze jest mieć w zanadrzu jakiś preparat łagodzący oparzenia.

Pęseta

Pęseta przyda się między innymi gdy przyczepi się do nas kleszcz, w stopę wbije się drzazga albo ukąsi nas pszczoła.

Nożyczki z tępymi końcami

Rękawiczki jednorazowe

Warto spakować kilka par rękawiczek jednorazowych. Przydają się przy opatrywaniu ran otwartych, gdyż zapewniają one higienę. Zwłaszcza że poszkodowany może mieć chorobę przenoszoną właśnie poprzez krew lub inne płyny ustrojowe.

Preparaty odstraszające owady

Jedziesz w góry, nad jezioro, w las? Koniecznie zabierz ze sobą preparaty odstraszające owady. Inaczej możesz być genialną pożywką dla komarów czy, co gorsza, kleszczy.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.