Ile kosztuje budowa basenu zewnętrznego? Na który basen powinien paść Twój wybór, jeśli chcesz uzyskać pewność wytrzymałej konstrukcji? Odpowiedzi na najważniejsze pytania o baseny postaramy się przybliżyć w poniższym artykule.
Spis treści
Basen ogrodowy – przenośny czy stacjonarny?
Dawno już minął czas, kiedy basen w ogrodzie był synonimem luksusu. Dzisiaj to coraz powszechniejsze i coraz tańsze rozwiązania, pozwalające przetrwać upalne lato. Basen stelażowy to prosta w montażu konstrukcja, która może zajmować miejsce w ogrodzie tylko podczas sezonu letniego. To dość tanie i praktyczne rozwiązanie, które nie daje jednak ogromu przestrzeni do ochłodzenia się.
Większe, bardziej nowoczesne ogrody zdecydowanie skorzystają na montażu basenu stacjonarnego. Chociaż jest to kosztowna inwestycja, a same prace są czasochłonne, basen stacjonarny stanie się główną atrakcją oraz prywatnym wytchnieniem dla całej rodziny. Budowa takiego basenu wymaga pozwolenia lub zgłoszenia zamiaru budowy basenu odpowiednim organom.
Koszt budowy basenu stacjonarnego
Do najdroższych, ale zarazem najtrwalszych i najbardziej eleganckich konstrukcji zalicza się basen betonowy. Jej kształt zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni i dostępności terenu. Do wykończenia basenów betonowych używa się płytek ceramicznych lub specjalnej mozaiki.
Tańszą alternatywą jest basen poliestrowy. Plastikową konstrukcję można zakupić wraz z montażem za cenę od 14 do 25 tysięcy złotych ( w przypadku basenu o wymiarach 3x7x1,3 m). To teraz zdecydowanie najbardziej popularne modele basenów w naszym kraju.
A ile kosztuje basen betonowy? Na pewno montaż wychodzi drożej od basenu plastikowego, ponieważ zachodzi konieczność zatrudnienia fachowców. Ekipa robotników musi wykopać nieckę, zabetonować ją i wzmocnić, a także nałożyć izolację, zamontować płytki oraz instalację wodną wraz z filtrami. Baseny betonowe różnią się ceną, zależnie od stopnia skomplikowania kształtu niecki oraz od specyfikacji technicznych parametrów całego basenu. Za prostą konstrukcję o rozmiarach 3x8x1,5m zapłacimy przynajmniej 30.000 zł.
W cenę wliczony jest już zazwyczaj transport, montaż oraz wszystkie akcesoria dodatkowe (filtry, dysze, skimer, drabinka, pompki).
Utrzymanie basenu – jak zadbać o swoją oazę?
By na co dzień cieszyć się krystalicznie czystą wodą, należy odpowiednio zadbać o swój basen zewnętrzny. Chodzi tu przede wszystkim o regularne usuwanie zanieczyszczeń, stosowanie chemii basenowej, mycie pompy i filtrów. Szczególnie często należy sprawdzać filtr piaskowy do basenu, jeśli się na taki zdecydujemy. Naprawdę warto – sprzęt porządnej firmy uwolni nasz basen od pyłków, włosów, fragmentów naskórka czy małych owadów.
Żeby korzystać w pełni z uroków lata w przydomowym basenie, zadbaj o odpowiedni wybór pompy do filtra. Pompa do basenu oczyści nie tylko powierzchnię wody, ale i samego basenu. Występują dwa rodzaje pomp: do filtrów piaskowych i kartuszowych. Te ostatnie polecane są do basenów o małej objętości, a filtry należy czyścić co 2-3 tygodnie. Pompy z filtrem piaskowym wykorzystują naturalny proces oczyszczania wody, działają więc wydajniej na basenach większych rozmiarów.
Zimowa alternatywa dla basenu
Basen ogrodowy służy nam dzielnie w najgorętszym okresie roku. By cieszyć się kąpielą również zimową porą, warto pomyśleć o ogrzewaniu wody lub alternatywnych zbiornikach. Wanna SPA z hydromasażem pozwoli cieszyć się gorącą kąpielą w ogrodzie przez cały czas. Idealnie będzie pasować do otoczenia basenu, jeśli wpuścisz ją w specjalny podziemny podest. Ciesz się z uroków wody o każdej porze roku!
Źródło: Artykuł sponsorowany