Basen całoroczny

Jak wyczyścić basen całoroczny? Przygotowanie do sezonu

Basen całoroczny to udogodnienie, o którym wiele osób marzy podczas upałów. Możliwość zanurzenia się w chłodnej wodzie, gdy na zewnątrz panuje skwar, brzmi bardzo relaksująco. Jednak właścicieli tego typu obiektów czeka także sporo obowiązków. Jednym z nich jest przygotowanie basenu do sezonu, czyli wyczyszczenie całej niecki. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Sprawdź nasze wskazówki!

Jak posprzątać basen całoroczny?

Wiele osób czyści i zakrywa basen przed nadejściem zimy. Pomimo tego wiosną w zbiorniku mogą pojawić się różne zanieczyszczenia, np. nalot na ścianach, śliskie glony na dnie czy tłusta warstwa powyżej lustra wody. Trzeba je usunąć, aby móc bezpiecznie korzystać z basenu. W tym celu należy:

  • odkurzyć nieckę zbiornika za pomocą specjalnego odkurzacza — urządzenie zbierze wszystkie resztki roślinne, piasek i inne śmiecie, które przedostały się do wody zimą. Pamiętaj, aby wszystko dokładnie zebrać, ponieważ podczas opróżniania basenu resztki mogą przedostać się do odpływu i go zablokować. Jeśli masz mały zbiornik, możesz użyć siatki do ręcznego wyławiania śmieci. Warto jednak pamiętać, że ich zebranie może Ci zająć sporo czasu;
  • spuścić wodę z basenu — jest to konieczne, aby móc dokładnie wyczyścić dno i ściany z wszelkich zabrudzeń. Ponadto opróżnienie niecki umożliwia sprawdzenie basenu pod kątem wszelkich nieszczelności i wykonanie niezbędnych prac konserwacyjnych;
  • dokładnie umyć cały basen — najlepiej zrobić to od razu po spuszczeniu wody. Dzięki temu zanieczyszczenia nie zdążą wyschnąć i łatwo będzie można je usunąć. Do czyszczenia ścian i niecki najlepiej wykorzystać szczotki z miękkim włosiem oraz specjalne preparaty do mycia materiału, z którego jest wykonany basen. Unikaj stosowania silnej, żrącej chemii, ponieważ może zniszczyć pokrycie i doprowadzić do powstania nieszczelności. Specjalne produkty pomagają nie tylko usunąć zabrudzenia, ale także zdezynfekować powierzchnię. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju wszelkich patogenów;
  • wypłukać nieckę, aby usunąć resztki produktów do czyszczenia — najłatwiej to wykonać za pomocą myjki ciśnieniowej;
  • nalać czystej wody do środka, aby zapobiec ponownemu zabrudzeniu się zbiornika.

Cała procedura jest dość czasochłonna, zwłaszcza jeśli masz duży basen. Dlatego warto zarezerwować sobie na sprzątanie niecki nawet cały weekend.

Co zrobić z wodą z basenu całorocznego?

Opróżnienie basenu po zimie jest niezbędnym etapem jego czyszczenia. Zastanawiasz się jednak, co zrobić z taką ilością wody? Wiele osób decyduje się ją wylać na trawę lub podlać nią rośliny. Jednak nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Zazwyczaj wiosną ziemia jest dość wilgotna, przez co może nie być w stanie wchłonąć tak dużej ilości wody z basenu. W rezultacie dosłownie utopisz swoje rośliny, przez co zaczną gnić i obumierać.

Inne rozwiązanie to zdecydowanie się na wywóz nieczystości płynnych do stacji zlewnych. Firmy takie jak mtoilet.pl zajmują się wypompowywaniem wody z basenów, a następnie ich przetransportowywaniem do miejsca, gdzie są odbierane ścieki. Cały proces odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i pojazdów. Nie musisz się martwić o nieporządek czy przykry zapach.

Czy wodę z basenu można wylać do kanalizacji deszczowej?

Wzdłuż ogrodzenia biegnie rów, którym jest odbierana deszczówka? A może masz w pobliżu kanał, który służy do zbierania wód opadowych lub roztopowych? Wiele osób uważa, że może tam wlać także wodę z basenu. Nic bardziej mylnego! Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków woda z basenu nie może być odprowadzana do kanalizacji deszczowej.

Główny powód jest taki, że zawartość przydomowego zbiornika nie jest klasyfikowana jako woda opadowa. Często do basenu dodaje się środki chemiczne, które mogą negatywnie wpływać na stan odbieranej deszczówki. Dlatego też nie można tej wody wlewać do kanalizacji.

Przygotowanie basenu do nowego sezonu wymaga także zagospodarowania wody, która się w nim znajdowała przez całą zimę. Skontaktuj się ze specjalistyczną firmą i wybierz rozsądne rozwiązanie.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *