Brama wjazdowa jest ważnym elementem każdej posesji, wpływa zarówno na estetykę, bezpieczeństwo i funkcjonalność użytkowania. Wybór odpowiedniej bramy wymaga rozważenia wielu czynników, począwszy od szerokości, poprzez rodzaj materiału, aż po preferencje estetyczne. W niniejszym artykule omówimy różne aspekty związane z wyborem bramy wjazdowej oraz udzielimy wskazówek, jak znaleźć idealne rozwiązanie dla Twojej posesji.
Spis treści
Optymalna szerokość bramy wjazdowej
Szerokość bramy wjazdowej ma kluczowe znaczenie dla wygody korzystania z niej oraz zapewnienia bezpieczeństwa pojazdom wjeżdżającym na posesję. Szerokość bramy wymaganej przepisami to 2,4m, jednak w praktyce jest to zdecydowanie za mało. Bramy o szerokości 3 – 3,5 m to raczej funkcjonalne minium i to najlepiej jeśli wjazd jest oddalony od drogi poprzecznej i wjeżdżamy prosto na posejsję. 4 metrowa brama zapewnia już dość dobrą wygodę wjazdu, nawet z poprzecznej drogi przyległej do wjazdu. Te szerokości wjazdów mogą być zaopatrzone w bramy każdego typu, dwuskrzydłowe, przesuwne itp. Szersze wjazdy, będą oczywiście jeszcze wygodniejsze i raczej muszą być zamykane bramą przesuwną lub harmonijkową.
Rodzaje bram wjazdowych
Istnieje kilka popularnych rodzajów bram wjazdowych, z których każdą ma swoje zalety i wady.
Brama jednoskrzydłowa przeznaczona do wąskich wjazdów z wolną przestrzenią nie kolidującą z otwieranym skrzydłem. Jest mało popularnym rozwiązaniem.
Brama dwuskrzydłowa to popularne i ekonomiczne rozwiązanie. Sprawdzi się w większości wjazdów, wymagana jest jedynie przestrzeń na podjeździe na otwierające się skrzydła. Otwierane skrzydła nie kolidują z furtką, która może być ulokowana zaraz obok bramy. Przy cięższych skrzydłach bramy, warto zadbać o dobre fundamenty słupów podtrzymujących, dobre mocowania oraz jakościową automatykę.
Brama przesuwna jest idealna dla posesji o ograniczonej przestrzeni na podjeździe oraz dla szerszych wjazdów. Jej skrzydło przesuwa się wzdłużnie, nie zabierając przestrzeni na podjeździe. Musi jednak mieć miejsce na przesunięcie skrzydła wzdłuż. Może zasłonić furtkę, jeżeli ta będzie ulokowana po tej stronie i na tyle blisko (co nie musi być wadą). Konieczny jest solidny fundament pod bramą.
Brama harmonijkowa jest warta do rozważenia w niektórych przypadkach, gdzie ani brama dwuskrzydłowa, ani przesuwana nie będą idealne. Łączy bowiem zalety obu rozwiązań. Otwierające się skrzydła zabierają mało miejsca na podjeździe oraz nie zachodzą wzdłuż ogrodzenia.
Wygląd i styl bramy wjazdowej
Bramy wjazdowe najczęściej wykonane są ze stali lub aluminium. Dostępne są przeróżne wzory i rodzaje wykończeń bram, które można dostosować do wyglądu płotu i domu. Bramy możliwe są do zakupu jako gotowe rozwiązania lub są wykonywane na zamówienie.
Brama panelowa wykonana z profili i prętów/drutów. To lekkie i tanie rozwiązanie, stosowane razem z ogrodzeniem panelowym, gdzie brama jest z nim najbardziej spójna wyglądem.
Brama metalowa wykonana z profili stalowych. Popularne rozwiązanie dostępne w bardzo różnych rodzajach i układach stylistycznych. Profile stalowe mogą tu tworzyć pionowe lub poziome belki o różnych szerokościach z większymi lub mniejszymi szczelinami przeziernymi. Bramy stalowe to średnia półka cenowa o dużej rozpiętości, zależnej od rodzaju i konstrukcji bramy. Są bardzo dobrym kompromisem, między solidnością, wyglądem i ceną.
Brama aluminiowa wykonana z profili aluminiowych. Jest najdroższym rozwiązaniem, ale cechującym się znaczącymi zaletami. Bramy aluminiowe nie korodują, co przekłada się na długoletnią i bezproblemową eksploatację w nienagannym stanie. Bramy aluminiowe cechują się też najwyższym stopniem estetyki, gładkości powierzchni oraz lekkością. Ta ostatnia cecha ma szczególne znaczenie przy szerokich i zabudowanych bramach, w których niższa waga aluminium zdecydowanie poprawia warunki pracy konstrukcji, mechanizmów i automatyki.
Bezpieczeństwo i wygoda eksploatacji
Bezpieczeństwo posesji jest priorytetem dla wielu właścicieli. Dlatego też brama wjazdowa powinna być solidnie wykonana i wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia. Podstawową sprawą przy montażu bramy musi być jej odpowiednie osadzenie na słupkach lub murkach. Konieczne jest odpowiednie fundamentowanie, aby podpory nie uginały się i nie pochylały. Następny aspekt to solidne mocowania i zawiasy, które nie poddadzą się zwiękoszonym naprężeniom np. od silnego wiatru. Podobnie jest z mechanizmami automatyki otwierania bramy, które jak najbardziej przydają się w codziennym użytkowaniu. Wysokiej jakości osprzęt bramy pozwala na wygodną i bezproblemową eksploatację.
Dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć bramę w czujniki, które zatrzymują ruch bramy po wykryciu jakiejkolwiek przeszkody. W dzisiejszych czasach bramę można zautomatyzować, podpinając do inteligentnych systemów sterowania, co również podnosi komfort.
Montaż i konserwacja
Profesjonalny montaż bramy oraz regularna konserwacja są kluczowe dla długoletniego cieszenia się z perfekcyjnie wyglądającej i pracującej bramy. Brama to najistotniejsza część ogrodzenia posesji i najczęściej najbardziej eksploatowany jego element. Solidny montaż bramy jest równie ważny co sama jej konstrukcja. Jak wspomnieliśmy, w poprzednim akapicie, podstawą jest stabilne osadzenie bramy (odpowiednio głębokie i dobre fundamenty podpór), a także mocowania i zawiasy. Warto wybrać zatem doświadczoną i sprawdzoną firmę wykonawczą do ogrodzenia i bramy. Natomiast do czynności konserwacyjnych zaliczymy okresowe oględziny i czyszczenie, mycie oraz bardzo ważne smarowanie części ruchomych bramy.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej jest ważny dla każdej posesji. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć wszystkie czynniki, nie ulegać pokusom oszczędności i tanich rozwiązań, a w razie potrzeby skonsultować się z ekspertami.
Źródło: Artykuł sponsorowany