Nowo wybudowany dom jednorodzinny z garażem

Zakup okien – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrane elementy stolarki otworowej zapewniają ciszę, bezpieczeństwo oraz ochronę przed nadmiernymi stratami ciepła. Dobrej jakości okna PCV optymalnie zabezpieczają przed niekontrolowanymi przewiewami i nadmiernymi stratami ciepła. Dodatkowo chronią też przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Jak wybrać okna? Na co zwrócić uwagę? Przed podjęciem decyzji o zakupie preferowanego modelu, warto przyjrzeć się bliżej kilku ważnym parametrom technicznym.

Jak wybrać okna do domu?

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów stolarki otworowej, które zostały wykonane z naturalnych i syntetycznych materiałów. Do wyboru mamy okna plastikowe, drewniane oraz aluminiowe. Najpopularniejsze są obecnie modele wyprodukowane z polichlorku winylu, który wykazuje dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Okna PCV można z łatwością dopasować do wymiarów otworów okiennych oraz wyglądu elewacji czy wystroju domowych wnętrz.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

  • Izolacyjność termiczna, na którą składa się współczynnik Uw, Uf oraz Ug. Wskaźnik Uw nie powinien być wyższy niż 0,9 W/m2K. Najlepiej, gdy wartość współczynnika Uf wynosi 0,8-0,7 W/m2K. Wskaźniki Uf i Ug mają bezpośrednie przełożenie na wartość Uw.
  • Izolacyjność akustyczna, która mierzona jest w decybelach. Im wyższa wartość współczynnika Rw, tym lepsze właściwości akustyczne zachowują okna. W przypadku budynku położonego w spokojnej i cichej okolicy sprawdzą się modele o Rw na poziomie 30-35 dB. Właściciele mieszkań zlokalizowanych w pobliżu ruchliwej ulicy lub stacji kolejowej powinni zainwestować w okna o współczynniku izolacji akustycznej na poziomie 45-50 dB.
  • Ochrona przed włamaniami, której wyznacznikiem są zabezpieczenia antywyważeniowe na całym obwodzie okna. W ofercie rynkowej dostępne są modele klasy RC1-RC6. W przypadku mieszkań położonych na parterze i domów jednorodzinnych sprawdzą się okna antywłamaniowe RC3-RC4.
  • Wodoszczelność stanowi zabezpieczenie przed przeciekaniem przy ulewnym deszczu i silnym wietrze. Do jej określenia stosuje się klasy od 1A do 9A. W polskich warunkach sprawdzą się zwłaszcza konstrukcje kl. 4A-6A.

Jak wybrać dobre okna do domu?

Istotne znaczenie ma jakość materiału, z którego zostały wykonane profile okienne. Najbardziej uniwersalne i funkcjonalne są okna PCV o niskim współczynniku przenikania ciepła, z trzyszybowym pakietem z ciepłymi ramkami dystansowymi oraz zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Spośród polecanych warto wymienić konstrukcje bazujące na sześciokomorowym systemie profili. Niektóre z nich zostały wyposażone w kształtownik wzmocnienia, który tworzy w ramie siódmą komorę. Na szczególne wyróżnienie zasługują także drzwi tarasowe ze skrzydłem podnoszono-przesuwnym, niskim progiem oraz inteligentnym systemem okuć Roto Inowa. 

Energooszczędne i nowoczesne okna są dostępne wofercie firmyDomel. Renomowany producent stolarki otworowej posiada w sprzedaży modele, takie jak: Energetic, Energetic Silent czy Infinity Passive. Oferowane egzemplarze zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów i z dbałością o najmniejszy szczegół. Okna PCV znanego producenta znajdują zastosowanie w obiektach komercyjnych, domach jednorodzinnych, nowoczesnych mieszkaniach oraz przestronnych apartamentach.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *