Coraz częściej zdarza nam się usłyszeć, że ktoś z naszych znajomych bądź członków rodzinnych ogrzewa swój dom za pomocą pompy ciepła. Z czego bierze się rosnąca popularność tych urządzeń i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć Państwu w poniższym artykule.
Spis treści
Pompa ciepła, co to za maszyna?
Na samym początku wyjaśnimy Wam nieco dokładniej czym są te urządzenia i na czym polega ich działanie. Są to urządzenia grzewcze, które wyróżniają się tym, że do ich funkcjonowania nie potrzebny jest proces spalania. Nie produkują one energii, a jedynie wykorzystują tę zgromadzoną w środowisku naturalnym. Wyróżniamy wśród nich aż 3 rodzaje, w zależności od źródła energii, z którego korzystają. Są to pompy wodne, gruntowe oraz powietrzne. Są one całkowicie bezpieczne dla środowiska ponieważ nie produkują żadnych spalin, popiołu czy też innych szkodliwych substancji. Wykorzystują procesy termodynamiczne, dzięki którym są w stanie przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją do instalacji grzewczej zgodnie z naszym aktualnym zapotrzebowaniem. Stanowią one oszczędność nie tylko finansową, ale i powierzchniową. Nie musisz przeznaczać dodatkowej przestrzeni na składowanie opału oraz komin. Zainteresował Cię ten temat? Nie czekaj i sprawdź bezpłatny kalkulator pomp ciepła, aby dowiedzieć się jaki rodzaj instalacji sprawdzi się u ciebie najlepiej!
Jak funkcjonują pompy ciepła?
Zasada działania tych urządzeń zależy od tego, jakie źródło wykorzystują do pozyskiwania energii. Jednak w każdym przypadku chodzi o to, by wymusić przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze wyższej. Proces ten przebiega jednak odwrotnie z naturalnym kierunkiem przepływu ciepła, a co za tym idzie trzeba go wspomóc energią mechaniczną lub cieplną. Przykładowo pompa powietrzna wyposażona jest w wentylator wywołujący przepływ powietrza przez wymiennik, którego ciepło jest odbierane przez tzw. czynnik chłodniczy. Następnie skrapla się on w jednostce zewnętrznej i przekazuje ciepło do wody grzewczej lub glikolu, tłoczonego potem do modułu hydraulicznego. Dalej jest on rozprowadzany po całej instalacji. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat funkcjonowania pomp ciepła, sprawdź stronę pompy ciepła Poznań. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji na temat tego rodzaju instalacji.
Jakie są zalety pomp ciepła?
Jak już wspominaliśmy na samym początku coraz więcej Polaków decyduje się na tego rodzaju rozwiązania. Jest to spowodowane tym, że wciąż rośnie świadomość ekologiczna oraz ekonomiczna związana z metodami ogrzewania mieszkań. Stosowanie ich wspiera Unia Europejska poprzez różne programy i dofinansowania, których zadaniem jest zachęcanie obywateli do tego rodzaju inwestycji.
Obniżają również emisję CO2 średnio o 20% w stosunku do kotłów gazowych, a także pozwala na wielokrotną redukcję gazów cieplarnianych. Ponadto nie produkują one żadnych szkodliwych spalin, co zwiększa bezpieczeństwo wszystkich domowników. Jedną z największych zalet jest to, że są to urządzenia charakteryzujące się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych oraz najwyższą klasą A+ wśród urządzeń do podgrzewu wody użytkowej, co daje im ogromną przewagę w stosunku do pozostałych metod ogrzewania. Rozwiązanie to posiada jeszcze wiele innych zalet, jednak w tym artykule wymieniliśmy Państwu tej najważniejsze i najistotniejsze z perspektywy użytkownika. Gorąco zachęcamy do rozważenia tego rodzaju inwestycji i zadbania o swoją przyszłość!
Źródło: Artykuł sponsorowany