Pralka nastawiona na pranie delikatnych tkanin

Czy można prać jedwab, wełnę, pościel? Jak prać delikatne, trudne materiały?

Zrobienie prania nie wydaje się rzeczą trudną, zwłaszcza obecnie, gdy ma się dostęp do nowoczesnych pralek. Niektóre materiały mogą być jednak problematyczne i niewłaściwe ich potraktowanie skończy się zniszczeniem tkaniny. Jak się nimi zająć?

Materiały delikatne i trudne, czyli jakie?

Wrzucenie ubrania czy pościeli do pralki wydaje się rzeczą prostą, tak samo, jak nastawienie urządzenia, by zaczęło prać. Każdy z nas wie też, że powinno się segregować tkaniny według kolorów, by uniknąć zafarbowania. To są rzeczy oczywiste.

Mało kto jednak zwraca uwagę na inną kwestię, czyli rodzaj materiału. Każdy z nich reaguje inaczej na proces prania, a do szczególnie delikatnych zalicza się choćby jedwab, aksamit czy koronka. Problematyczna przy praniu może być także wełna, która poddania niewłaściwemu praniu, po prostu się zniekształci.

Jak prać trudne materiały?

Pralki umożliwiają nam wiele różnych ustawień, choć oczywiście ich możliwości uzależnione są przede wszystkim od tego, co zaoferuje producent. Istotne będą więc takie kwestie, jak czas namaczaniatemperaturawirowanie, a także rodzaj detergentów. Obecnie bardzo popularnym trendem jest sięganie po naturalne środki, które nie tylko są dobre dla jakości materiałów, ale i dla naszego zdrowia. Jak prać bez chemii doradza poradnik na Kedu, proponując kilka rozwiązań, zastępujących standardowe proszki i płyny. W przypadku niektórych tkanin takie potraktowanie może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Jak prać jedwab?

Jednym z bardziej cenionych materiałów jest jedwab, który wyróżnia się ogromną delikatnością i miękkością w dotyku. Niestety tkanina ta nie znosi wysokich temperatur oraz brutalnego traktowania, dlatego nie zaleca się wrzucanie jej do pralki. Żeby zachować jego kolor, kształt i fakturę, powinno się prać wyłącznie ręcznie i bez zbytniego namaczania. Chyba że ma się pralkę z funkcją prania ręcznego lub delikatnego. Najlepiej też stosować lekkie detergenty – płyny przeznaczone do delikatnych tkanin.

Jak prać wełnę?

ełniane swetry mogą zapewnić nam dużo ciepła w zimowe dni, jednak ten materiał zalicza się także do jednego z bardziej delikatnych i problematycznych. Zbyt wysoka temperatura i za długie namaczanie może sprawić, że tkanina się zniekształci. Można prać w pralce, ale najlepiej stosować specjalny program do wełny i używać tylko dedykowane proszki i płyny. Aby uniknąć zniekształcenia, warto też prać ubrania i pościel na lewej stronie. Nie należy też poddawać wełny wirowaniu.

Jak prać pościel?

Sposób prania pościeli będzie uzależniony przede wszystkim od tego, z jakiego materiału została wykonana. Inaczej więc potraktuje się tkaniny bawełniane, jedwabne, satynowe czy wykonane z poliestru. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na metki i to, jaki typ prania zaleca producent. Przy okazji zaleca się też, by pościel, zwłaszcza poszewki na poduszki i kołdry prać na lewej stronie i zapięte, aby w trakcie wirowania się nie zaplątały.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *