Szczeniak biegnący po trawie

Czym się kierować podczas wyboru karmy dla szczeniąt?

Wybór odpowiedniej karmy dla szczeniąt jest kluczowy dla rozwoju i zdrowia czworonoga. To dlatego warto dobrze przemyśleć jadłospis nowego członka rodziny. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru karmy dla szczeniaka. Jaka karma dla szczeniąt będzie odpowiednia?

Wiek i rozmiar szczeniaka

Karma dla szczeniąt musi być dostosowana przede wszystkim do specyficznych potrzeb żywieniowych zwierzaka. Szczenięta w porównaniu do psów dorosłych mają inne potrzeby energetyczne. Tylko karma dedykowana szczeniętom zapewni pupilowi niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Co więcej istnieją karmy dedykowane szczeniętom różnych ras, które uwzględniają między innymi różnice w tempie wzrostu zwierzęcia. Karmy dla szczeniąt można znaleźć między innymi w ofercie https://www.lubiezwierzaki.pl/dla-szczeniat

Składniki odżywcze

Dieta szczeniaka musi być zrównoważona, aby mogła dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do jego wzrostu. Podczas wyboru karmy dla szczeniąt zwróć uwagę na zawartość białka, tłuszczów, witamin, minerałów, a także węglowodanów. Białko jest szczególnie istotne dla wzrostu tkanek i mięśni, tłuszcze dostarczają energii, węglowodany także są źródeł energii. Dobra karma dla szczeniaka powinna zawierać również kwasy tłuszczowe  omega-3 i omega-6, które wspierają zdrowie skóry i sierści,  a także układ odpornościowy zwierzęcia.

Karma wysokiej jakości, czyli jaka?

Przy wyborze karmy dla szczeniąt, należy zwrócić uwagę na jakość produktu. Najlepiej wybierać karmy, które nie zawierają barwników, konserwantów, ani wzmacniaczy smaku. Dobrym rozwiązaniem może być dieta BARF, która opiera się na surowym mięsie, przy czym musi być to karma pochodząca ze sprawdzonych źródeł, która podlega kontroli weterynaryjnej. Dobrze sprawdzi się na przykład mieszanka mięsa wołowego o dużej zawartości chrzęści, która będzie dobrym wyborem dla dla szczeniąt od 5 miesiąca życia.

Jaka karma dla szczeniąt będzie najlepsza?

Dieta powinna być dostosowana do specjalnych wymagań szczeniaka, także pod względem jego ewentualnych alergii, czy problemów zdrowotnych. Najlepszym wyborem będzie konsultacja z lekarzem weterynarii, który ustali jadłospis odpowiedni do wieku i potrzeb zwierzęcia. Specjalista może zaproponować specjalistyczne karmy, które będą sprzyjać prawidłowemu rozwojowi psa. 

Częstotliwość karmienia szczeniaka

Gdy już wybierzemy odpowiednią karmę dla szczeniaka, będziemy musieli zasięgnąć wiedzy, jaka powinna być częstotliwość podawania psu posiłku. Ogólnie przyjmuje się, że między 6 a 8 tygodniem życia psa, dzienna dawka pokarmu powinna być podzielona na 5-6 mniejszych porcji. W 3. miesiącu życia należy zmniejszyć częstotliwość podawania jedzenia do 4 razy na dobę. W 5. miesiącu życia należy podawać szczeniakowi jedzenie 3 razy na dobę. Natomiast, gdy pies ukończy 7. miesiąc życia zaleca się podawanie jedzenia dwukrotnie w ciągu doby.

Wybór odpowiedniej karmy dla szczeniąt wymaga uwzględnienia takich czynników, jak rasa zwierzęcia, jego rozmiar, preferencje żywieniowe, a także ewentualne problemy zdrowotne. Kluczowe jest to, aby nasz czworonożny przyjaciel miał zapewniony dostęp do pożywienia, które zaspokoi jego wszystkie potrzeby, aby mógł zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *