Pies je przysmak z plasterkami banana

Czy psy mogą jeść banany?

Karmiąc nasze psy, staramy się urozmaicać ich dietę i podawać różne zdrowe smakołyki. Często są to warzywa lub owoce, które sami lubimy. Wśród nich znajdują się oczywiście banany. Czy jednak te owoce są bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół i jak wpływają na ich zdrowie? Sprawdź, czy psy w ogóle mogą jeść banany! 

Banany — źródło witamin i mikroelementów

Banany to owoce, które słyną z wielu wartości odżywczych. Przede wszystkim są doskonałym źródłem potasu, witaminy B6, witaminy H (biotyny), witaminy C, błonnika, magnezu, manganu i miedzi. Jednocześnie mają niską zawartość sodu i cholesterolu, ale wysoką zawartość cukru. Dlatego ani ludzie, ani zwierzęta nie powinny spożywać ich w nadmiarze. 

Czy psy mogą jeść banany?

Tak, psy mogą jeść banany. Jednak banany musimy podawać psom z umiarem, przede wszystkim ze względu na dużą zawartość cukru w tych owocach. Banany mogą być dla psów przysmakiem, nagrodą, ale absolutnie nie mogą być składnikiem głównej diety zwierzęcia. Weterynarze czasami zalecają podawanie psom kilku plasterków banana jako zdrową alternatywę dla słonych, tłustych przysmaków.

Czy banany są zdrowe dla psów?

Banany mogą korzystnie wpływać na układ pokarmowy psów. Te owoce zawierają dość dużo błonnika, dlatego mogą pomóc zwierzęciu, gdy ma problemy żołądkowo-jelitowe. Ponadto magnez zawarty w bananach może wspomagać wzrost kości.  

Jak już wspominaliśmy, banany są także źródłem witaminy B6, która odpowiada za wytwarzanie glukozy i regulację gospodarki hormonalnej. Jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek i układu nerwowego. Natomiast witamina C z bananów odgrywa istotną rolę jako antyoksydant. Pomaga zmniejszyć stany zapalne i usunąć potencjalnie szkodliwe wolne rodniki. 

Pies zajada banana - pyszną przekąskę, którą musimy podawać z umiarem
Pies zajada banana – pyszną przekąskę, którą musimy podawać z umiarem / Fot. Canva.com

Przy pierwszym podaniu banana psu, musimy obserwować zwierzę, czy nie jest uczulone na ten owoc. Jeśli u psa, w ciągu 24 do 48 godzin po zjedzeniu bananów, wystąpią objawy alergii, zaparcia lub biegunka, może być konieczna konsultacja u weterynarza.  

Ile bananów można podać psu?

Banany powinny być podawane psu jedynie jako przysmak, czyli kilka plasterków owocu, raz na jakiś czas. Co najmniej 90% pokarmów, które spożywa pies, powinna stanowić karma, a tylko 10% może pochodzić z przysmaków dla psów oraz owoców i warzyw, takich jak banany. Duże psy mogą jeść pół banana dziennie, podczas gdy małe tylko dwa do trzech małych plasterków dziennie.

Sprawdź, co to jest dieta BARF

Czy psy mogą jeść skórki z banana?

Psy nie mogą jeść skórek z bananów. Chociaż skórki nie są toksyczne dla psów, są ciężkostrawne, ponieważ zawierają bardzo dużo błonnika. Banany ze skórką zjedzone przez psa mogą spowodować rozstrój żołądka, wymioty i biegunkę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *