Żywienie psa to temat, który bliski jest z pewnością każdemu właścicielowi czworonoga. Znaczenie ma wybór odpowiedniej karmy, jej ilości i jakości. Wybór na rynku jest w tym zakresie ogromny. Ostatnio coraz głośniej mówi się także o diecie BARF. Co to takiego?
Spis treści
Czym jest dieta BARF?
Zasady diety BARF opracował australijski lekarz weterynarii Ian Billinghurst. Ten model żywienia zakłada powrót do natury. Zgodnie z nim psy mają być żywione podobnie jak wilki. Co to oznacza?
Dieta BARF to jadłospis w około 80% oparty na produktach pochodzenia zwierzęcego. 20% przypadać ma na warzywa i owoce. Nie jest to nic zaskakującego. Wilki w naturze zjadają żołądki swoich ofiar, w których znajdują się często owoce i warzywa. Wśród produktów zwierzęcych przeważać powinno mięso, ale dość istotne są także kości i podroby.
Czy dieta BARF jest odpowiednia dla każdego psa?
Twórca diety BARF wychodził z założenia, że jest ona odpowiednia dla każdego psa. Dzisiaj eksperci są zdania, że wszystko zależy od indywidualnych potrzeb czworonoga. Dlatego warto zacząć zawsze od wizyty z psem w gabinecie lekarza weterynarii.
Dieta BARF stosowana może być np. w przypadku psów otyłych i tych zmagających się z cukrzycą. Jeśli jest dobrze skonstruowana – nie zawiera cukru. Jedzenie jest w tym przypadku surowe, a więc nieprzetworzone. BARF to także odpowiednie suplementy.
Diety tej nie należy jednak uważać za doskonałą. Nie można jej stosować u psów z chorymi nerkami czy wątrobą. Ostrożność zachować muszą także właściciele starszych zwierząt. Dieta BARF zakłada dużą ilość mięsa, co oznacza również dużą ilość białka. Składnik ten może obciążać organizm psa. Jeśli jadłospis zostanie źle zbilansowany, do organizmu zwierzęcia może trafić zbyt duża ilość wapnia lub witaminy A. To również bywa niebezpieczne dla chorych psów. Uważać trzeba w szczególności na mięso słabej jakości, bo te bywa często wylęgarnią pasożytów różnego rodzaju. Prowadzić może np. do rozwoju groźnej dla psów włośnicy.
Źródło: Artykuł sponsorowany