Masa kajmakowa to składnik wielu deserów i ciast bez pieczenia. Ta słodka, mleczna masa jest uwielbiana nie tylko przez dzieci. Bazę masy kajmakowej stanowi mleko, które jest gotowane (odparowywane, redukowane) z cukrem. Do masy kajmakowej można dodawać wanilię, karmel, czekoladę i tworzyć wiele pysznych wariacji. Poradzimy, jak zrobić masę kajmakową w domu.
Oczywiście można kupić gotową masę kajmakową w puszce, jednak przygotowując ten słodki przysmak w domu mamy pewność, że wykorzystaliśmy najlepsze składniki. Masa kajmakowa to tak naprawdę mleko i cukier. Do przygotowania kajmaku warto wykorzystać mleko najwyższej jakości, to właśnie ten podstawowy składnik wpływa na smak gotowej masy. Do mleka można dodać także słodkiej śmietanki, która sprawi, że kajmak będzie jeszcze bardziej kremowy i delikatny.
Domowa masa kajmakowa: potrzebne składniki
- ½ litra mleka lub słodkiej śmietanki
- 40 dag cukru
- 5 dag miękkiego masła
- ½ laski wanilii lub łyżeczka ekstraktu z wanilii
Do dużego rondla wlewamy mleko, dosypujemy cukier i wszystko doprowadzamy do wrzenia. Koniecznie trzeba użyć rondla o grubym dnie ponieważ w innym wypadku masa przypali się i straci cały smak. Gotujemy mleko z cukrem na silnym ogniu cały czas mieszając tak długo aż płyn zgęstnieje – kajmak jest gotowy, gdy kropla upuszczona na talerzyk szybko zastyga i nie rozpływa się. Rondel zdejmujemy z ognia i czekamy aż chwilę przestygnie. Jeszcze ciepły kajmak ucieramy drewnianą pałką, aż będzie miał konsystencję gęstej śmietany. Wtedy do masy dodajemy miękkie masło i jeszcze chwilę ucieramy. W tym momencie nasz kajmak możemy wzbogacić o dodatkowe smaki.
Kajmak karmelowy
Kajmak karmelowy, to podstawowa masa z dodatkiem karmelu. 1 dag cukru wsypujemy na suchą patelnię, podgrzewamy na silnym ogniu aż się zrumieni i dolewamy 2 – 3 łyżki wody. Szybko mieszamy i dodajemy do masy kajmakowej gdy tak jest zredukowana.
Kajmak czekoladowy
Masę o smaku czekolady uzyskamy, gdy do gotowania mleka i cukru dodajemy 1 kopiatą łyżkę naturalnego, gorzkiego kakao. Dalej postępujemy jak przy gotowaniu kajmaku w wersji podstawowej.
Kajmak kawowy
Dwie łyżeczki kawy mielonej zalewamy 15 ml wrzącej wody i parzymy. Tak przygotowaną kawę przelewamy przez drobne sitko lub bibułkę i dolewamy do kajmaku na końcu gotowania, przed połączeniem z masłem.
Jeżeli przekładanie ciasta masą kajmakową zajmie nam dłuższy czas, warto trzymać go w naczyniu z gorącą wodą, ponieważ masa szybko tężeje.
Masa kajmakowa często wykorzystywana jest do przekładania andrutów i piszingerów, stanowi także nieodłączny składnik ciast bez pieczenia. Wystarczy wspomnieć takie pyszności jak 3 Bit, ciasto krówkowe, marlenka, ciasto toffee, torcik słony karmel. Masa kajmakowa to także dodatek do tradycyjnego wielkanocnego mazurka kajmakowego.