Kobieta pielęgnuje skórę twarzy i włosy emolientami

Emolienty – czym są i jak działają?

Masz suchą skórę, która wymaga specjalnej pielęgnacji? Cierpisz na AZS lub inne podrażnienia skóry? Szukasz delikatnych kosmetyków dla niemowlęcia lub małego dziecka? Wybierz emolienty! Sprawdź, jak działają i dlaczego warto je stosować.

Czym są emolienty?

Emolinety to substancje, które pomagają zachować odpowiednie nawilżenie skóry i włosów. Można porównać je do folii ochronnej, która zatrzymuje wilgoć w tkankach. Emolienty są często stosowane w leczeniu suchej, swędzącej lub łuszczącej się skóry (w przypadku egzemy, łuszczycy lub AZS), pomagają również zapobiegać stanom zapalnym skóry, a także łagodzą inne podrażnienia skóry, takie jak oparzenia po radioterapii i odparzenia pieluszkowe. Są także polecane w pielęgnacji skóry niemowląt.

Jak działają emolienty i u kogo mogą się sprawdzić? 

Emolienty mają właściwości okluzyjne i zabezpieczają skórę, a także włosy przed utratą wody i nadmiernym wysuszeniem. Gdy wierzchnia warstwa skóry nie zawiera wystarczającej ilości wody, po prostu wysycha. Przesuszenie skóry może być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją lub różnymi schorzeniami (np. łuszczycą lub atopowym zapaleniem skóry), a także: 

  • używaniem bardzo gorącej wody podczas kąpieli lub prysznica,
  • braniem częstych lub długich kąpieli albo pryszniców,
  • wystawianiem rąk na długotrwałe działanie wody podczas mycia lub mycia naczyń,
  • ustawianiem skóry blisko silnego źródła ciepła, takiego jak grzejnik,
  • używaniem mydeł lub produktów czyszczących, które są wysuszające,
  • nadmierną ekspozycją na słońce.

Nadmierne przesuszenie skóry powoduje pękanie i łuszczenie się naskórka, pozostawiając otwarte przestrzenie między komórkami skóry. Emolienty wypełniają te przestrzenie substancjami tłuszczowymi, zwanymi lipidami, które sprawiają, że skóra staje się gładsza i bardziej miękka. 

Rodzaje emolientów

Wszystkie emolienty zmiękczają i wygładzają skórę, ale ilość zawartego w nich oleju decyduje o sile działania okluzyjnego. Im więcej oleju zawiera emolient, tym lepiej tworzy na skórze warstwę ochronną, która zatrzymuje wilgoć. Dlatego środki te dostępne są w różnych postaciach:

  • Maści – są w większości olejowe i bardzo tłuste. Są gęste, dzięki czemu zapobiegają utracie wody przez skórę i nie trzeba ich zbyt często nakładać.
  • Kremy – mają taką samą ilość oleju i wody. Dzięki temu łatwo rozprowadzają się na skórze, ale są mniej nawilżające niż maść. Są lżejsze i łatwiejsze w aplikacji, co sprawia, że ​​dobrze nadają się do stosowania w ciągu dnia. 
  • Balsamy i emulsje – w ich składzie przeważa woda. Są najmniej nawilżające z trzech rodzajów emolientów, jednak dzięki płynnej konsystencji łatwo rozprowadzają się na skórze głowy i innych owłosionych obszarach ciała, dlatego emolienty w postaci balsamu często są wykorzystywane w pielęgnacji przesuszonych włosów. Również ten typ emolientów często spotykany jest w kosmetykach do mycia – dla dorosłych oraz dzieci. Środki zawierające emolienty zalecane są do pielęgnacji skóry niemowląt od pierwszego dnia życia. 

Emolienty – zastosowanie przy AZS 

Emolienty są niezwykle cenione przez osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry (AZS). W ich przypadku skóra pozbawiona jest całkowicie ochronnego płaszcza hydrolipidowego, który chroni ją przed utratą wody czy szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (drobnoustrojów, zanieczyszczeń, środków chemicznych). Dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków osoby z tą dolegliwością mogą złagodzić jej objawy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy często nakładać odpowiednią ilość emolientów, bez sztucznych barwników i konserwantów, z dodatkiem środków łagodzących.  

Dlaczego warto stosować emolienty?

Emolienty to kosmetyki dla każdego, kogo skóra narażona jest na przesuszenie. Tworzą naturalną barierę, zabezpieczającą tkanki przed utratą wody oraz chroniącą je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Wybierając ten typ kosmetyków, warto sięgnąć po produkty najwyższej jakości, których użycie zagwarantuje nam odpowiednią pielęgnacją skóry. Szeroki wybór sprawdzonych emolientów dla niemowląt i dorosłych, przeznaczonych do kąpieli oraz pielęgnacji włosów dostępny jest na stronie https://www.apo-discounter.pl/emolienty-c-1820. Te delikatne kosmetyki ochronne to “must have” dla każdej osoby ze skórą suchą, wrażliwą lub skłonną do podrażnień.

Źródło: Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *