Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym u niemowląt

Co stosować na rany i odparzenia pieluszkowe?

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i podatna na powstawanie odparzeń. Na szyi, w zgięciach rąk i nóg, w pachwinach, ale przede wszystkim w okolicach pod pieluszką. Co zrobić, gdy rozwinęło się odparzenie pieluszkowe i powstają bolesne rany? Nawet najlepiej pielęgnowane niemowlę może szybko nabawić się odparzeń, a te mogą przerodzić się w rozlane rany, którym towarzyszy pieczenie, podwyższona temperatura i ogólne uczucie dyskomfortu. Dodatkowo sytuacja może eskalować w stronę powstawania ropiejących ran i nadżerek, których leczenie jest nie tylko uciążliwe i trudne do przeprowadzenia, ale też wymaga podawania dziecku antybiotyków (ze względu na zakażenia grzybicze i bakteryjne).

Jaka pielęgnować skórę, gdy rozwinęło się odparzenie pieluszkowe?

Gdy tylko zauważymy, że na skórze pojawia się zaczerwienienie skóry w newralgicznych miejscach, powinniśmy starać się utrzymywać ją w możliwie najlepszym stanie higienicznym. Oznacza to częste zmienianie pieluszki (szczególnie latem – zmieniamy ją, nawet gdy dziecko nie zdążyło jej zabrudzić, ale minęły już np. 2 godziny), dokładne mycie okolic pod pieluszką i osuszanie ich po myciu. Dziecko powinno też przez jakiś czas pozostawać bez pieluszki, aby przewietrzyć skórę (bakterie, wirusy i grzyby szczególnie chętnie rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku).

Jakich środków pielęgnujących używać na odparzenie pieluszkowe?

Do kąpieli i do przemywania dziecka chusteczkami należy używać delikatnych detergentów, które nie zawierają alkoholu i innych substancji drażniących. Skóra wrażliwa, skłonna do atopii powinna być traktowana emolientami. Skóra normalna natomiast, zgodnie z najnowszymi wytycznymi pediatrów, nie wymaga codziennego stosowania emolientów. Analogicznie, stosowanie tłustych, odżywczych kremów nie jest wskazane do stosowania na co dzień, gdy skóra nie wykazuje zmian chorobowych. Są one przeznaczone jedynie do pielęgnacji skóry z podrażnieniami i ranami przy odparzeniu pieluszkowym.

Do codziennej pielęgnacji i ochrony skóry z odparzeniami natomiast bardzo dobrze sprawdzą się bezzapachowe środki o specjalnie opracowanej formule zawierającej cynk i lanolinę, przystosowane do pielęgnacji delikatnej skóry o niewykształconej jeszcze w pełni warstwie lipidowej środki, które znajdziemy na stronie sudocrempolska.pl.

Maści pielęgnacyjne z cynkiem działają przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i osuszająco. Lanolina doskonale nawilża i koi podrażnienia, a jednocześnie zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody. Gdy środki te są stosowane regularnie, a proces leczenia wsparty jest podtrzymywaniem wysokiej higieny, odparzenie pieluszkowe u niemowlaka cofa się szybciej.

Maści na odparzenie u niemowlaka

Stosując specjalne kremy na odparzenie pieluszkowe u niemowlaka, należy nakładać ich cienką warstwę na skórę. Na tle cienką, aby po roztarciu kremu nie był on już widoczny na skórze. Dzięki temu będzie lepiej wchłaniany, a my nie doprowadzimy do dodatkowych otarć. Gdy stosowanie popularnych środków na odparzenie pieluszkowe nie działa, należy udać się do lekarza pediatry, który prawdopodobnie zaordynuje nam maści sterydowe.

Tego rodzaju specyfiki są bardzo skuteczne, lecz muszą być stosowane tylko przez krótki czas. Pediatra to również dobry adres, aby przekonać się, czy zaczerwienienie (zwłaszcza jeśli towarzyszy mu wysypka) jest zbliżającym się odparzeniem, czy też jest to jedynie alergia, którą leczymy nieco inaczej.

Co można zrobić dla malucha, którego skóra jest odparzona?

Proces leczenia ran przy odparzeniach i pieluszkowym zapaleniu skóry będzie szybszy, jeśli zadbamy o to, aby nasze niemowlę nie przegrzewało się. Starajmy się ubierać je w przewiewne, bawełniane pajacyki i rampersy, zamiast obcisłych rajtuz. W czasie snu lepiej sprawdzi się ciepły otulacz i pozostawienie dziecka w samej pieluszce, zamiast stosowania obcisłych i przylegających śpioszków. Zarówno ubranka, jak i pościel dziecka i kocyki należy prać w delikatnych proszkach dedykowanych małym dzieciom.

Pamiętajmy, że odparzenia powodują silny dyskomfort u dziecka. W trakcie leczenia stale wymaga ono od nas uwagi i troski.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *