Nowoczesny dom jednorodzinny

Gotowy projekt domu – wady i zalety

Nie da się wybudować domu bez projektu. Można jego wykonanie zlecić w biurze architektonicznym albo kupić gotowe już plany, dzięki czemu będzie da się od razu przystąpić do budowy. Wybór takiego projektu nie jest jednak łatwy, a wielu inwestorów ma dodatkowo wątpliwości, czy rzeczywiście spełni on wszystkie oczekiwania kupującego.

Dlaczego warto wybrać gotowy projekt?

Bez wątpienia dużą zaletą gotowego projektu domu jest jego niższa cena, do tego plany otrzymuje się od ręki, bez czekania, aż architekt przeleje pomysły klienta na papier. Co z powtarzalnością projektów? Na stronach takich jak projektyzwizja.pl oferta gotowych domów jest bardzo szeroka i zróżnicowana, do tego projekt zawsze da się lekko zmodyfikować, tak by jeszcze bardziej wyróżniał się on na tle innych budynków. Gotowe projekty to nie tylko same rzuty, ale i wizualizacje 3D, czyli można lepiej wyobrazić sobie, jak przyszły dom będzie w rzeczywistości wyglądał oraz jak najlepiej urządzić poszczególne pomieszczenia.

Do tego dochodzi jeszcze gotowa dokumentacja techniczna, a ponieważ są to rozwiązania już przetestowane w praktyce, jest mniejsze ryzyko, że podczas prac budowlanych coś wyjdzie nie tak lub użytkowanie wybudowanego mieszkania z jakichś względów okaże się dla lokatorów kłopotliwe.

Wśród gotowych projektów są zarówno domy tradycyjne, jak i nowoczesne, duże i małe, z poddaszem i bez, z garażem w bryle albo wolnostojącym. Zwykle jest możliwość zamówienia projektu o lustrzanym odbiciu lub ze zmianą rozmieszczenia pokoi wewnątrz. Nie brak też projektów energooszczędnych i pasywnych, jak i domów bliźniaczych.

Jakie są wady gotowych projektów?

Jeśli wybrany projekt wymaga licznych zmian adaptacyjnych, to jego końcowa cena nie będzie już tak korzystna i może się nawet okazać, że taniej by wyszło zamówienie projektu indywidualnego. Adaptacja projektu może też okazać się po prostu niemożliwa, jeśli wymagać będzie poważnej ingerencji w konstrukcję domu. Zwykle jednak zlecane zmiany są niewielkie, a niektóre z takich poprawek biura architektoniczne wykonują za darmo.

Może być też problem ze znalezieniem odpowiedniego projektu na wyjątkowo wymagającą działkę, na przykład ze skarpą, w nietypowym kształcie lub na trudnych warunkach gruntowych. Projekt indywidualny lepiej uwzględni te czynniki i da się wybudować taki dom, który spełni wymagania prawne oraz będzie komfortowy dla jego mieszkańców.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *