Nowoczesne wnętrze - jadalnia połączona z salonem

Jadalnia połączona z salonem – jakich mebli potrzebujesz?

W mieszkaniach w bloku i nowoczesnych domach salon jest często otwarty i połączony z jadalnią. Jak urządzić taką przestrzeń? Podpowiadamy, jakie meble warto wybrać do jadalni z salonem.

Kiedyś jadalnia była oddzielnym pomieszczeniem lub aranżowano ją przy zamkniętej kuchni. Dzisiaj najpopularniejsze rozwiązanie to salon połączony z jadalnią. Taki pomysł ma wiele zalet. Pozwala oszczędzić przestrzeń, co jest ważne zwłaszcza w mieszkaniu w bloku. Otwiera pomieszczenie i ułatwia jego modne urządzenie. Pomaga także domownikom spędzać wspólnie czas.

W artykule podpowiadamy, jaki stół z krzesłami do salonu sprawdzi się we wnętrzach w różnych stylach. Doradzamy również, jak dobrać inne meble, jak komoda, regał czy szafki wiszące, oraz co warto wiedzieć o meblach tapicerowanych, jak sofa czy narożnik. Wreszcie – jak dopełnić aranżację przy pomocy oświetlenia salonu.

Stół i krzesła jadalniane – jak dobrać je do swojego salonu?

Najważniejszy mebel w jadalni to stół. Do wyboru masz stół okrągły, owalny, prostokątny lub kwadratowy. Jaki kształt stołu wybrać, gdy jadalnia mieści się w salonie?

Jeśli w mieszkaniu miejsca jest mało, najlepsza opcja to stół, który można ustawić przy ścianie – prostokątny lub kwadratowy. Warto kupić stół rozkładany – na co dzień można korzystać z niego w wersji nierozłożonej (czyli np. czteroosobowej). Po rozłożeniu mebel zmieni się w wygodny stół dla sześciu czy nawet ośmiu osób.

W eleganckich salonach z jadalnią popularnym rozwiązaniem jest stylowy stół okrągły. Ma on sporo zalet. Wygląda pięknie i podkreśla „salonowość” otwartej przestrzeni. Mieści więcej osób niż stół kwadratowy. Należy jednak zarezerwować na niego więcej miejsca wokół.

Zobacz stoły do jadalni: https://bromarkt.pl/stoly-do-jadalni

Oprócz stołu będziesz też potrzebować krzeseł do jadalni. Warto zadbać, aby stylistycznie i kolorystycznie pasowały nie tylko do stołu, ale także do innych mebli w salonie, takich jak regały, komody czy kanapa.

Do wyboru masz krzesła drewniane lub sklejkowe, tapicerowane w całości lub częściowo, metalowe, plastikowe. Najczęściej wybiera się dziś modele tapicerowane, które prezentują się elegancko i wprowadzają kolor do salonu.

Postaw na kolor zbliżony do tapicerki mebli wypoczynkowych lub wręcz przeciwnie – zadbaj o ciekawy kontrast. Najpopularniejsze kolory tapicerowanych krzeseł do jadalni to szarości, beże, pastele, granat i butelkowa zieleń. Modne są też pikowania i złote detale.

Komody, regały i szafki – jakie meble pomocnicze warto dodać?

Oprócz mebli do siedzenia i stołu w jadalni połączonej z salonem nie może zabraknąć mebli do przechowywania. Znakomitym rozwiązaniem jest komoda – kiedyś kojarzona z domami staropolskimi i tradycyjnymi, dziś dostępna także w wielu nowoczesnych wzorach. Komoda powinna stanąć niedaleko stołu – wtedy dobrze przechowywać w niej zastawę stołową i sztućce. Komoda może też organizować przestrzeń w części salonowej.

W salonie z jadalnią będziesz potrzebować regału z otwartymi półkami. To mebel idealny do przechowywania książek, dekoracji, pamiątek z wakacji, zdjęć w ramkach. W zamkniętych szafkach możesz z kolei schować np. tekstylia stołowe, jak obrusy czy serwety.

Zobacz regały do salonu: https://bromarkt.pl/regaly-do-salonu

W eleganckim salonie nie może też zabraknąć konsoli. Taki mebel pasuje zwłaszcza do stylów glamour, Hamptons oraz nowojorskiego. Konsola to miejsce do eksponowania dekoracji i dzieł sztuki. Pięknie będzie też wyglądać na niej lampa stojąca na blacie, zegar czy bukiet w wazonie.

W salonie i jadalni w stylu klasycznym często wybieranym meblem jest staroświecki, piękny kredens z nadstawką – miejsce przechowywania zastawy stołowej, sreber, sztućców, dekoracji i bibelotów.

Oświetlenie – jak dobrać oświetlenie do salonu i jadalni?

W salonie z jadalnią ogromne znaczenie ma też oświetlenie. Zwróć uwagę, że potrzebujesz kilku rodzajów lamp. Oto, jakie modele warto wziąć pod uwagę.

  • Lampa sufitowa jako główne oświetlenie części dziennej – może być płaska, w formie plafonu, lub wisząca, najlepiej z kilkoma źródłami światła.
  • Lampa podłogowa do oświetlenia poszczególnych stref, np. strefy wypoczynkowej z kanapą, strefy czytania z fotelem czy miejsca przy stole.
  • Lampa wisząca nad stołem – najlepsza propozycja to efektowne lampy z kilkoma żarówkami, które oświetlą blat stołu i wprowadzą odpowiedni klimat do wnętrza.

Więcej produktów do idealnego oświetlenia salonu: https://bromarkt.pl/pl/menu/lampy/pomieszczenie/oswietlenie-salonu-1747

Kanapa, narożniki – jaki wypoczynek wybrać?

W salonie z jadalnią warto starannie wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne, w tym także miejsce przeznaczone na odpoczynek. Najczęściej znajduje się tu sofa lub narożnik. Jeśli masz na to miejsce, lepszym wyborem będzie narożnik, który na podobnej przestrzeni oferuje jedno miejsce do siedzenia więcej. Sofy lepiej się z kolei sprawdzą w wąskich i mało ustawnych salonach.

Zobacz meble tapicerowane do salonu: https://bromarkt.pl/meble-wypoczynkowe-do-salonu

Gdy potrzebujesz dodatkowego lub okazyjnego miejsca do spania, polecamy wybór sofy rozkładanej. Dzięki temu zyskasz kolejne łóżko, np. dla gości. W wyjątkowo małym salonie dobre rozwiązanie to rozkładana wersalka – zajmuje niewiele miejsca, a można na niej wygodnie spać także na co dzień.

Zwróć uwagę, aby właściwie wybrać rozmiar kanapy oraz jej stronę, jeśli kupujesz narożnik. Te ostatnie meble są lewo- lub prawostronne. Koniecznie sprawdź, które ustawienie jest najlepsze w Twoim salonie!

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *