Dlaczego opowiadanie historii po angielsku jest ważne

Jak opowiadać ciekawe historie po angielsku?

W pracy czy w gronie znajomych pochodzących z innych krajów język angielski jest przydatny w komunikacji. Pozwala jednak porozumiewać się nie tylko w sprawach dotyczących teraźniejszości czy przyszłości, ale też przeszłości.

Kiedy opowiadanie historii po angielsku jest przydatne?

Istnieje przynajmniej kilka sytuacji, w których możesz potrzebować opowieści ze swojej lub czyjejś przeszłości. Przede wszystkim mowa o prywatnych kontaktach w gronie znajomych. Jeśli chcesz opowiedzieć, jak wyglądał Twój dzień albo jak przebiegały wymarzone wakacje, snucie opowieści będzie bardzo wskazane – zwłaszcza tak, aby nie zanudzić rozmówcy!

Opowiadanie przydaje się również w sprawach zawodowych. Możesz w ten sposób poinformować przełożonych czy współpracowników o projekcie, który już się rozpoczął i trwa albo tym, który już się zakończył. W podobny sposób, choć bardziej oficjalnym językiem, przedstawisz też wszelkie postępy w pracy, wykonane zadania albo opowiesz o tym, dlaczego realizacja niektórych z nich była zwyczajnie niemożliwa. Wystarczy dostosować język do potrzeb rozmówcy.

Odpowiedni czas to podstawa

Aby sprawnie opowiedzieć historię po angielsku, musisz użyć odpowiedniego czasu. W przypadku zwykłych opowieści najlepiej sprawdzi się Past Simple twierdzenia w tym czasie pozwolą Ci nie tylko zdać relację z wakacji, ale również raportować postępy w pracy czy dowolne inne czynności, które już się zakończyły. Warto dodać, że jest to jeden z dwunastu czasów w języku angielskim, zarazem zaliczany do jednego z trzech podstawowych, niezbędnych do komunikacji.

Past Simple opowiada o wszystkich zdarzeniach z przeszłości, które dotyczyły dowolnych osób i przedmiotów, i są już zakończone. Ważne jest, aby używać go, gdy czynność się już zakończyła i nie trwała w czasie i przestrzeni. Do tego służy czas Past Continuous, który może ubarwić Twoje opowiadanie, gdy zajdzie taka potrzeba. Dla najbardziej rozbudowanych opowieści wspomożeniem może być czas Past Perfect, który opowiada o czynnościach zakończonych, trwających równolegle z innymi wydarzeniami z przeszłości.

O czym warto pamiętać?

Na pewno nie warto nadmiernie komplikować swojej opowieści. Pamiętaj, że nawet Anglicy w większości przypadków korzystają tylko z czasów prostych. Im lepiej zbudujesz komunikat, tym łatwiej będzie Cię zrozumieć. Jeśli dopiero zaczynasz swoją praktykę z językiem angielskim, skup się na prostych opowieściach, na przykład o tym, jak minął Twój dzień. To świetna wprawka zwłaszcza dla osób, które krępują się mówić w obcym języku przy innych ludziach. Pamiętaj o zdaniach pojedynczych, które ułatwią komunikację obu stronom i pomogą innym zadać pytania do Twojego opowiadania – to pozwoli nawiązać konwersację!

Snucie opowiadań jest kulturowo uwarunkowane w każdym społeczeństwie. Od dzieciństwa słyszymy opowieści z dawnych czasów. Również w codziennej komunikacji opowieści są używane bardzo często, choć niejednokrotnie nieświadomie i na zasadzie zwykłej wymiany informacji, czy to w pracy, czy w gronie znajomych.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *