Morganit: uwalnia od smutku, otwiera na miłość

Morganit to piękny, jasnoróżowy kamień szlachetny, który swoją niezwykłą barwę zawdzięcza obecności manganu, a także cezu, litu, rubidu i magnezu. Poza różowymi morganitami zdarzają się także kamienie łososiowe oraz fioletowe, często z pomarańczową poświatą. Morganit odkryto w roku 1911 w okolicach San Diego w Kalifornii. Według innej wersji po raz pierwszy odkryto go rok wcześniej na Madagaskarze. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Johna Pierponta Morgana – bankiera i finansisty, który kolekcjonował kamienie szlachetne i wspierał sztukę oraz naukę.


Morganit wydobyty w kopalni Little Three, hrabstwo San Diego, Kalifornia, USA (4,5 x 2,2 x 3,5 cm) . Fot. Rob Lavinsky, iRocks.com 

Morganit: skąd pochodzą morganity

Morganit to bardzo poszukiwany i wysoko ceniony kamień kolekcjonerski. Występuje w Brazylii, w USA (Kalifornia, Utah, Maine), na Uralu w Rosji, na Madagaskarze, gdzie rekordowe okazy osiągają masę ok. 5 kg. Występuje także w Mozambiku, Zimbabwe, Kazachstanie, Pakistanie, Afganistanie, Chinach i we Włoszech.

Morganit należy do grupy beryli, do której należą także szmaragd i akwamaryn. Beryl to minerał bezbarwny, a kolor poszczególnych jego odmian to zasługa zawartych w nim zanieczyszczeń. Morganit charakteryzuje się wyraźnym dychroizmem – w zależności od kąta patrzenia może być różowy lub przejrzysty. Sporą rzadkością są kamienie dwubarwne – połączenie morganitu i akwamarynu. W jubilerstwie morganit często oprawiany jest w różowe złoto, którego barwa idealnie współgra z ciepłym różem kamienia.

Właściwości morganitu

Morganit przede wszystkich chroni osobę, która go nosi, przed złym wpływem bądź nieżyczliwymi intencjami innych oraz nieszczęśliwymi czy pechowymi wydarzeniami. Właściciele biżuterii z morganitem częściej znajdują się w sprzyjających sytuacjach i wśród przyjaźnie nastawionych ludzi. Dzięki temu mają możliwość duchowego i intelektualnego rozwoju. Noszenie morganitu jako amuletu przynosi poczucie spokoju, radości i wewnętrznej siły. Wzrasta pewność siebie właściciela kamienia i jego moc osobista. Człowiek ma poczucie, że jest przekaźnikiem miłości dla innych i jest ważny dla świata. Morganit jest doskonałym kamieniem na ostateczne zakończenie związku z przeszłości, takiego który nie dawał szczęścia albo gdy jest poczucie, że jakaś sprawa jest nie rozwiązana. Jeśli szuka się nowej miłości, morganit pomaga odnaleźć wzorce z przeszłości które przeszkadzają i uwolnić się od nich raz na zawsze.

Morganit wg medycyny niekonwencjonalnej:

• Wspiera i chroni system immunologiczny.
• Łagodzi niepokój wewnętrzny, stres, nerwowość.
• Łagodzi wszelkie dolegliwości związane z sercem, układem krążenia i cyrkulacją krwi.
• Ułatwia dojście do stanu medytacji, niwelując gonitwę myśli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *