Krojenie pora - pokrojony por na drewnianej desce

Jak pokroić pora? Krojenie porów w krążki, półplasterki i w słupki

Por to bardzo smaczne warzywo, które możemy serwować na surowo np. w sałatkach lub jako składnik zup, zapiekanek, dań mięsnych, tart i innych dań na ciepło. Czasami por możemy dodać w całości, ale czasami musimy pokroić to warzywo. Poradzimy, jak kroić pora w plasterki, półplasterki i słupki.

Dlaczego nie jemy zielonej części pora?

Nie jemy zielonej części pora, ponieważ jest ona zbyt twarda i włóknista, co może prowadzić do trudności w trawieniu. Dodatkowo zielona część pora może zawierać niebezpieczne substancje, takie jak związki siarkowe, które w nadmiarze mogą być toksyczne dla organizmu.

Sprawdź, jak pokroić cebulę w piórka

Białą część pora, czyli dolną część łodygi, można bezpiecznie spożywać po odpowiednim oczyszczeniu z ziemi i ewentualnych zewnętrznych warstw liści. Ma ona delikatny smak i chrupiącą konsystencję, co sprawia, że jest popularnym składnikiem w wielu potrawach, w tym zup, sałatek, zapiekanek warzywnych i mięsnych, tart, pai, farszy i innych dań. Por zawiera wiele składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy A, C i K oraz minerały, takie jak miedź, żelazo i potas.

Jak pokroić pora?

Kroimy jedynie białą część pora! Pokrojenie tego warzywa jest dość proste. Oto poradnik krok po kroku, jak pokroić pora:

Jak pokroić pora w półplasterki?

  1. Oczyszczamy por z liści zewnętrznych, jeśli są uszkodzone lub zwiędłe.
  2. Odcinamy końcówki pora, zarówno górną, jak i dolną część, ale pozostawiamy około 5-7 cm zielonej części liści na górze.
  3. Pora rozcinamy na pół, pionowo, a następnie kroimy każdą połowę na plasterki o pożądanej grubości.
  4. Pokrojone listki umieszczamy na sitku i płuczemy je w chłodnej wodzie, aby pozbyć się drobinek piasku.
  5. Umyte kawałki pora odsączamy na sitku lub ręczniku papierowym przed dodaniem do potrawy.

Krojenie pora w krążki lub większe kawałki

Białą część pora możemy pokroić także w zwykłe krążki (be pionowego rozcinania łodygi). Tak pojone warzywo sprawdzi się w miksowanych zupach, rosole lub zapiekankach.

Krojenie białej części pora w plasterki
Krojenie białej części pora w plasterki / Fot. Canva.com

Sprawdź, od której strony obierać ogórka

Jak pokroić pora w słupki lub paski?

Por w daniach azjatyckich często występuje pokrojony w słupki (paski, zapałki). Jeżeli chcemy przygotować pora w ten sposób, kawałek białej części pora o długości ok. 5 cm kroimy wzdłuż na połów, a następnie na ćwiartki. Następnie takie cząstki dalej kroimy wzdłuż na cienkie paseczki. Im cieńsze paski pokroimy, tym por będzie się krócej gotował.

Por pokrojony w słupki - idealny do dań kuchni Dalekiego Wschodu
Por pokrojony w słupki – idealny do dań kuchni Dalekiego Wschodu / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *