Dzieci bawiące się na świeżym powietrzu

Jak prać i prasować dziecięce ubrania?

Dziecięce elementy garderoby wymagają specjalnego traktowania. Aby zapewnić dziecku nie tylko komfort, ale przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa, konieczne jest pranie ubrań w odpowiedniej temperaturze, a także każdorazowe ich prasowanie. Sprawdź, jak powinno pielęgnować się dziecięcą garderobę.

Z jakiego materiału ubrania wybierać? 

Decydując się na zakup dziecięcej garderoby, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na użyte materiały. Ubranka podzielić można na tzw. bieliznę, czyli elementy garderoby, które mają bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka, a także na tzw. drugą warstwę, czyli wszystko to, co nakładane jest na bieliznę. W przypadku bielizny przeznaczonej dla noworodków i niemowląt dobrze jest wybierać jedynie naturalne materiały. Najlepiej sprawdzi się bawełna, która reguluje temperaturę ciała dziecka, jest hipoalergiczna, nie powoduje podrażnień, a także jest miła dla dziecięcej skóry dziecka. Kupując tzw. drugą warstwę, również warto wybierać naturalne materiały, ale w ich składzie mogą znaleźć się już niewielkie ilości np. elastanu. Najważniejsze, by ubranka przeznaczone dla najmłodszych posiadały niezbędne atesty i certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość, a także bezpieczeństwo. 

Jak prać odzież dziecięcą? 

Pranie bielizny dla noworodków znacznie różnić się od standardowego prania ubrań dorosłych. Dlatego też, rzeczy dziecięce należy prać oddzielnie. Wymagają one bowiem odpowiedniej temperatury, a także specjalnych detergentów, które nie będą podrażniać delikatnej skóry dziecka. 

Właściwej pielęgnacji podlegają również nowo zakupione ubrania. Wysoka temperatura ma za zadanie usunąć z nich wszelkie bakterie, a także ewentualne pozostałości po procesie produkcyjnym. Nowe ubrania dla noworodków najlepiej prać w 90 stopniach, inne natomiast w 60. Oprócz temperatury wody zadbać należy także o właściwe środki do prania. Najlepiej wybierać te najbardziej delikatne i przeznaczone dla niemowląt. W ich składzie nie mogą znajdować się żadne związki chemiczne czy barwniki. Równie istotne jest stosowanie dokładnie takiej ilości środka piorącego, jaka podana jest na opakowaniu. Nie do końca wypłukane ubrania mogą powodować na delikatnej skórze dziecka podrażnienia, a także wywoływać reakcje alergiczne. Ubrania dla dzieci powinny być także dwukrotnie płukane. 

W przypadku ubrań dla starszych dzieci, a także tzw. drugich warstw temperatura prania może być niższa, np. 40 stopni. Przed wrzuceniem ubrań do prania, warto przeczytać informacje od producenta znajdujące się na metce. 

Prasowanie ubrań dla dzieci 

Oprócz prania w odpowiedniej temperaturze i specjalnych środkach piorących, w przypadku noworodków i niemowląt, ważne jest także prasowanie poszczególnych elementów garderoby. Głównym celem prasowania jest dokładniejsze pozbycie się bakterii i roztoczy, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Czynność tą należy wykonywać przynajmniej przez pierwsze miesiące życia dziecka. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskać można stosując specjalne parownice, które oprócz usuwania drobnoustrojów, doskonale odświeżają dziecięcą garderobę.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *