Silikon sanitarny, w szczególności uszczelniający lub wykańczający styk połączeń, które w znacznym stopniu narażone są na działanie wody wraz z upływem czasu ma tendencję do niszczenia się i degradacji.
Wszelkie uszczelnienia będące w tak zwanych miejscach mokrych mogą także przestać wykazywać typowe dla siebie właściwości. Zabrudzenia, które lubią powstawać na skutek działania wody to nic innego jak grzyby i pleśnie. Obecność tych organizmów nie tylko zmniejsza estetykę fug, ale co ważniejsze – może wpływać negatywnie na zdrowie. W takim wypadku należy pozbyć się starego silikonu. Czynność ta jest możliwa do wykonania samodzielnie, bez konieczności angażowania specjalistycznej ekipy remontowej.
Po latach użytkowania kabiny prysznicowej, wanny lub umywalki, silikon traci swoje właściwości uszczelniające. Staje się również nieestetyczny – ciemnieje i miejscami może odklejać się od powierzchni – mówi specjalista udzielający porad w artykule jak usunąć silikon z brodzika.
Spis treści
Jak usunąć silikon z brodzika?
Brodzik z uwagi na obecność dość ciasnych krawędzi jest środowiskiem, które wspaniale pozwala rozwijać się szkodliwym mikrobom. W tych samych krawędziach często kładziony jest także silikon, który pozwala zespoić ze sobą elementy tworzące sam brodzik. Gdy pojawią się tam zalążki grzybów bądź pleśni, należy go bezwarunkowo usunąć, aby nie narażać swojego zdrowia podczas korzystania z prysznica. W tym celu można zarówno posiłkować się po prostu ostrym nożykiem, jak i specjalistycznymi środkami chemicznymi.
Jak pozbyć się silikonu z brodzika?
Jak zostało już wspomniane, równie skuteczne jest usuwanie starej warstwy silikonu za pomocą chemii jak i czynności manualnych. Jak to zrobić? W przypadku wyboru drugiej z podanych możliwości należy zacząć od przygotowania ostrego, a zarazem dość cienkiego nożyka. Świetnie sprawdzi się tutaj chociażby nożyk introligatorski dostępny w każdym markecie budowlanym czy sklepie ogrodniczym. Samo zadanie wymaga pewnej dozy uwagi i dokładności, gdyż nieuważnie używane ostrze może zarysować zarówno brodzik ceramiczny, jak i akrylowy.
Powolnymi ruchami należy wydrapywać silikon znajdujący się pomiędzy sąsiadującymi ze sobą elementami brodzika. W przypadku, gdy preferuje się natomiast rozwiązanie chemiczne można użyć w tym celu rozpuszczalnika dostępnego w większości domów oraz preparatów przeznaczonych do pozbywania się starego silikonu. Typowym rozpuszczalnikiem naturalnie jest aceton. Jakie są zaś preparaty specjalistyczne? Najczęściej są to środki o konsystencji żelu, będące mieszanką rozmaitych terpenów i substancji o właściwościach rozpuszczających. Ich ogromną zaletę stanowi fakt, że nie mają tak intensywnego zapachu jak chociażby wspomniany uprzednio aceton.
Działaniem niepożądanym, jakie mogą potencjalnie wykazywać jest zdolność do matowienia powierzchni wykonanych z tworzywa sztucznego, stąd też dobrze jest je zabezpieczyć przed przystąpieniem do usuwania starych wypełnień fug. Cienką, niezbyt obfitą warstwę preparatu należy nałożyć na silikon pędzelkiem, który ułatwi zachowanie precyzji. Po upływie kwadransa silikon powinien być na tyle zmiękczony, że usunięcie go nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.
Tak oczyszczone powierzchnie następnie warto przemyć ciepłą wodą z detergentem i dokładnie osuszyć. Fugi będą gotowe do nałożenia świeżej porcji wypełnienia.
Czym usunąć stary silikon z płytek?
Przestrzenie pomiędzy płytkami podobnie jak te, które znajdują się pomiędzy elementami składającymi się na całość brodzika wypełniane są silikonem z pistoletu. Z tego też powodu owe przestrzenie z czasem z mlecznobiałych mogą przybrać pociemniały, nieestetyczny odcień świadczący o obecności szkodliwych organizmów.
Jak w przypadku brodzika, można się zdecydować na metodę „na sucho„, czyli ręcznym zeskrobywaniu wypełnień lub „na mokro”, czyli za pomocą chemii. Pierwszy wybór jest na pewno dużo bardziej mozolny i pracochłonny, a do tego zazwyczaj nie zapewnia w pełni oczekiwanych rezultatów, czyli całkowitego pozbycia się niechcianej, starej warstwy silikonowej.
Jak położyć silikon w kabinie prysznicowej?
Kładzenie nowej warstwy silikonu zwane jest też po prostu silikonowaniem. Warto pamiętać, że niedokładnie lub nieprawidłowo uszczelniona kabina prysznicowa może stać się prawdziwym koszmarem. Kabina zaczyna przepuszczać wtedy wodę, która używana jest podczas codziennych czynności higienicznych, co z kolei znacząco ułatwia namnażanie się zarodników, a nawet całych kolonii pleśni i grzybów. Jak więc prawidłowo przeprowadzić proces silikonowania kabiny prysznicowej? Po pierwsze, należy wiedzieć jakich użyć produktów.
Odpowiednie środki powinny charakteryzować się podwyższoną odpornością na mikroby chorobotwórcze i wymienione wcześniej pleśnie oraz grzyby. Dodatkowo nie powinny wchodzić w jakiekolwiek interakcje ze środkami chemicznymi, których na codzień używa się w łazience. Pod uwagę warto też wziąć czas, w jakim silikon będzie wysychał (najczęściej ten parametr podaje na opakowaniu produktu producent).
Po drugie, warto znać kilka kroków związanych z kładzeniem silikonu w kabinie prysznicowej. Zacząć należy od zlokalizowania wszelkich potencjalnych w miejsc, w których wypełnienie fug straciło właściwości uszczelniające. Stara spoina zaatakowana przez mikroorganizmy powinna zostać usunięta na całej długości. Ważne, by na tym etapie być szczególnie dokładnym i uważnym, gdyż stara warstwa z całą pewnością nie połączy się efektywnie z nową i nieszczelności pozostaną nadal.
Następnie, miejsce, na którym znajdowała się poprzednia warstwa silikonowa musi zostać umyte i odtłuszczone. Kolejny krok stanowi zabezpieczenie krawędzi brodzika lub płytek leżących na ścianie przed potencjalnym zabrudzeniem. Czwarty krok to już właściwe silikonowanie. Niezbędny do tej czynności będzie specjalny pistolet, który należy przyłożyć do szczeliny i energicznym, jednostajnym ruchem przeciągnąć aż do jej końca. Ostatnim krokiem będzie umycie fug. Gdy preparat silikonowy ulegnie już dostatecznemu utwardzeniu, należy przetrzeć go miękką szmatką nasączoną wodą z płynem do naczyń lub zwykłym mydłem. Pozwoli to uzyskać estetyczny wygląd i piękny połysk.
Reasumując, warto dbać o silikon w łazience. Gdy zauważalna stanie się zmiana koloru lub właściwości dobrze jest także wymienić warstwę uszczelniającą na nową. Z pewnością pozwoli to zachować estetykę całej łazienki, nie tylko kabiny prysznicowej.
Inspiracja, zdjęcia: deko-rady.pl
Źródło: Artykuł sponsorowany