Usuwanie zaschniętych plam z krwi może być trudne, ale na szczęście istnieje kilka trików, które pomogą pozbyć się tych zabrudzeń. Poradzimy, jak usunąć plamy z krwi z odzieży, pościeli, tapicerki, dywanu i innych tkanin.
Spis treści
Dlaczego plamy krwi są trudne do usunięcia?
Najłatwiej usunąć jest plamy ze świeżej krwi, zanim ta zakrzepnie. Niestety, im dłużej krew pozostaje na tkaninie, tym trudnej ją wyczyścić. Powodem, dla którego plamy krwi są tak trudne do usunięcia, jest mechanizm krzepnięcia. Hemoglobina, która zawarta jest we krwi i inne substancje powodujące krzepnięcie mają za zadanie jak najszybsze powstrzymanie wydostawania się krwi z organizmu w przypadku urazu. Dlatego krew szybko i skutecznie wiąże się z każdą powierzchnią, na którą zostanie rozlana, w tym z tkaninami. Te właściwości krwi powoduję, że usuwanie plam jest trudniejsze.
Jak skutecznie usunąć plamy z zaschniętej krwi? Niezbędne akcesoria
Przed czyszczeniem plam z krwi musimy przygotować niezbędne akcesoria. Są to:
- czysta szmatka z płótna
- woda utleniona
- proszek do prania
- biały ocet
- płyn do naczyń
- szczoteczka
Jak usunąć zaschniętą krew z ubrań i tkanin. Usuwanie zaschniętej krwi krok po kroku
- Za pomocą suchej szczoteczki zeskrobujemy zakrzepłą krew, która nie jest mocno związana z tkaniną.
- Zabrudzony obszar płuczemy pod bieżącą zimną wodą od tyłu plamy (od spodu tkaniny), aby rozpuścić krew. Na powierzchniach tkanin, których nie można spłukać, przemywamy plamę zimną wodą.
- Zaplamioną tkaninę moczymy w zimnej wodzie przez 10 – 60 minut, aby rozpuścić jak najwięcej krwi. Moczymy tylko zabrudzony fragment! Jeśli woda stanie się bardzo zabarwiona, zmieniamy ją na czystą, aby uniknąć rozprzestrzeniania się plamy.
- Zabrudzone miejsce moczymy w wodzie utlenionej i osuszamy płócienną szmatką. W przypadku mniejszych plam może to już wystarczyć do całkowitego wywabienia krwi. Ważne! Woda utleniona może mieć działanie wybielające, dlatego w przypadku ciemnych tkanin lepiej wykorzystać biały ocet.
- Jeśli krew nie została całkowicie usunięta, poplamiony obszar należy potraktować płynnym detergentem do prania, delikatnie wcierając go we włókna miękką szczoteczką do zębów.
- Jeśli pozostały ślady krwi, powtarzamy zabieg z wodą utlenioną/octem i detergentem.
- Na koniec pierzemy tkaninę w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.