Plamy z czekolday i kremu czekoladowego - jak je usunąć?

Jak usunąć plamy z czekolady? Sprawdzone sposoby

Plamy z czekolady to problem, który wszyscy znamy. Czekoladą brudzą się dzieci, ale także dorośli. Na szczęście, każde zaplamienie można usunąć, jeśli zrobimy to, zanim brud wniknie w głąb włókien. Zatem połowa sukcesu to szybkie osuszenie plamy. Właściwy preparat poradzi sobie z resztą. Tak samo jest w przypadku czekolady! Poradzimy, jak pozbyć się plam z czekolady!

Co zawiera czekolada i dlaczego plamy są trudne do usunięcia?

Plamy czekoladowe składają się z białek pochodzących z mleka, garbników z kakao i tłuszczu z oleju i kakao. Niestety dwie ostatnie grupy składników to substancje, które na tkaninach zostawiają plamy trudne do usunięcia. Kakao zawiera taninę, naturalną substancję występującą w korzeniach, kłączach, owocach, korze i drewnie wielu roślin. Taniny znane są z ciemnych pigmentów, które sprawiają, że plamy na ich bazie są szczególnie trudne do usunięcia — dlatego tak ciężko usunąć plamy z czerwonego wina lub herbaty. 

Pokruszona gorzka czekolada może powodować plamy, trudne do usunięcia
Pokruszona gorzka czekolada / Fot. Pixabay.com

Jak usunąć plamy z czekolady?

Zanim przystąpimy do usuwania plam czekoladowych z ubrań lub innych tkanin koniecznie musimy sprawdzić metkę i zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, zalecany cykl prania i suszenia oraz najwyższą dopuszczalną temperaturę prania. 

Usuwanie plamy z czekolady krok po kroku 

Teraz możemy przystąpić do usuwania plam z czekolady:

  1. Resztki zastygłej czekolady zeskrobujemy nożem do masła. Jeżeli są o plamy z kremu czekoladowego, przed zeskrobaniem ubranie musimy włożyć do zamrażalnika, aby krem zamarzł i dał się zeskrobać. 
  2. Odwracam ubranie na “lewą stronę” i od spodu płuczemy plamę zimną wodą, aby wypłukać jak najwięcej resztek czekolady.
  3. Moczymy plamę w roztworze detergentu dopasowanego rodzaju tkaniny. Np. nie używamy wybielaczy do tkanin kolorowych! Pozostawiamy na kilka minut.
  4. Pierzemy ubranie w pralce w najwyższej dopuszczalnej temperaturze.

Sprawdź, jak usunąć plamę z kawy?

Czy ocet usuwa plamy po czekoladzie?

Tak! Jeżeli nie chcemy używać wybielaczy, odplamiaczy lub detergentów możemy użyć roztworu octu. Mieszamy jedną część octu i jedną część wody, w takim roztworze moczymy plamę przez 10 minut i pierzemy jak zwykle.

Czy woda utleniona usuwa plamy po czekoladzie?

Tak! Aby usunąć plamę z czekolady, mieszamy jedną część płynu do mycia naczyń z dwiema częściami 3% wody utlenionej i nakładamy bezpośrednio na plamę. Pozostawiamy na 0 minut i pierzemy.Ale uwaga! W przeciwieństwie do octu może odbarwiać odzież, dlatego najlepiej najpierw przetestować jej działanie w niewidocznym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *