Grobowiec udekorowany z okazji Wszystkich Świętych

Jak wyczyścić groby bez chemii ze sklepu? Sposoby na czyszczenie nagrobków z granitu, lastrika, marmuru i piaskowca

Okres Wszystkich Świętych to czas, kiedy sprzątamy i porządkujemy cmentarze oraz czyścimy nagrobki naszych bliskich. Przy myciu nagrobków warto zrezygnować z agresywnych środków czyszczących dostępne w sklepach. Sprawdź, jak wyczyścić groby bez chemii.

Jak wyczyścić groby bez chemii 

Koniec października to czas na mycie i czyszczenie grobów przed 1 listopada, czyli świętem Wszystkich Świętych. Często do mycia grobów stosujemy agresywne środki chemiczne, które niekorzystnie wpływają na środowisko, a także mogą uszkodzić kamień, z którego wykonane są nagrobki. Okazuje się, ze do sprzątania grobów możemy wykorzystać produkty, które mamy we własnej kuchni. 

Ważnie! Do czyszczenia nagrobków nie używamy ostrych narzędzi – drucianych szczotek, żyletek ani nożyków! Mogą uszkodzić kamień i zniszczyć płytę nagrobną!

Jak czyścić nagrobki z granitu

Granit to kamień, który wymaga czyszczenia tylko delikatnymi środkami. Do mycia płyty z granitu warto wykorzystać wodę destylowaną. Aby usnąć zanieczyszczenia, używamy gorącej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Granit musi oddychać, dlatego kamienia nie woskujemy! Po wymyciu nagrobka osuszamy płytę delikatną tkaniną (np. tetrą). 

Jak wyczyścić groby z lastriko

Lastriko, podobnie jak granit myjemy ciepłą wodą z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie płuczemy, aby nie pozostały smugi. Uporczywe plamy czyścimy wodą utlenioną lub denaturatem. Lastriko możemy woskować. Warstwa wosku zabezpieczy grób przed zabrudzeniami. 

Sprawdź, jakie kwiaty wybrać na grób z okazji Wszystkich Świętych

Czyszczenia marmuru

Marmur jest szczególnie wrażliwy na środki zawierające kwasy i wybielacze. Marmur czyścimy detergentami niejonowymi, najlepiej gorącą wodą z dodatkiem spirytusu. Należy też pamiętać o tym, by po dokładnym opłukaniu wytrzeć grobowiec do sucha szmatką, żeby nie zostawić smug. 

Jak oczyścić płytę nagrobną z piaskowca

Piaskowiec jest wyjątkowo kruchym kamieniem, dlatego trzeba czyścić go wyjątkowo delikatnie. Aby wyczyścić piaskowiec, najlepiej wykorzystać czystą wodę bez żadnych chemicznych środków czyszczących.

Jak usunąć wosk lub parafinę z nagrobków 

Resztki wosku lub parafiny usuwamy gorącą wodą. Odrobinę gorącej wody wylewamy na plamę wosku, następnie usuwamy ją np. gąbką. Można użyć odrobiny płynu do mycia naczyń. Miejsce ponownie płuczemy ciepłą wodą. Do usuwania trudnych zabrudzeń z wosku i parafiny ze zniczy najlepiej wykorzystać drewniany nożyk (np. do masła). 

Sprawdź, jak zrobić ekologiczny znicz na Wszystkich Świętych

Jak pozbyć się rdzy z grobów

Do usuwania plam z rdzy wystarczy odrobina sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Te dwa składniki mieszamy ze sobą na gęstą pastę, nakładamy ją na zabrudzenie, a następnie usuwamy plamę gąbką lub miękką szczotką. Spłukujemy dokładnie nagrobek i wycieramy do sucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *