Nowo czesne mieszkanie - jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Jakie drzwi wewnętrzne kupić do mieszkania?

Jednym z ostatnich etapów wykańczania mieszkań, domów i biur jest montaż drzwi wewnętrznych. Jeżeli i ty zbliżasz się do tego momentu, na pewno zastanawiasz się jakie drzwi pokojowe kupić. Co będzie najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym długie i bezawaryjne korzystanie, a także zapewniającym ciszę i prywatność. Wybór drzwi wewnętrznych na rynku jest dziś bardzo duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Aby jednak ułatwić ten wybór, przygotowaliśmy krótką charakterystyką drzwi, które można dostać na rynku.

Rodzaje drzwi

1. Drzwi przeszklone

Ten rodzaj drzwi stosunkowo rzadko jest używany w budownictwie mieszkaniowym, natomiast cieszy się wielką popularnością w przestrzeniach biurowych. Drzwi tego typu to eleganckie rozwiązanie, pozwalające rozdzielić pomieszczenia na dwie części, bez optycznego ograniczania ich wielkości. Do produkcji przeszklonych drzwi stosuje się specjalny rodzaj szkła hartowanego, który w razie uszkodzenia, nie tłucze się na odłamki o ostrych krawędziach, ale podobnie jak przednia szyba samochodowa, zostaje utrzymany w miejscu na wewnętrznej folii.

2. Drzwi jednoskrzydłowe

To bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj pokojowych drzwi Gdynia. Składają się z ościeżnicy, do której przymocowane są 2 lub 3 pary zawiasów, a także skrzydła drzwiowego z założoną klamką i zamkiem. Drzwi tego typu mogą być otwierane na prawą lub lewą stronę, zależnie od tego, co przewiduje projekt oraz jaki jest układ mieszkania. Należy zaznaczyć, że drzwi jednoskrzydłowe mogą mieć wiele wariantów, w tym występować z okienkami lub bez nich, mogą być gładkie lub mieć podział na kwatery, a także być wykonane w błyszczącym lub matowym wykończeniu oraz okleinie jednokolorowej, lub imitującej naturalne drewno, najlepiej dopasowanej kolorystycznie do podłogi Gdańsk.

3. Drzwi dwuskrzydłowe

Ten rodzaj drzwi jest bardzo często stosowany w obiektach zabytkowych i reprezentacyjnych, takich jak dworki, pałacyki, wille. Aby móc wygodnie stosować drzwi dwuskrzydłowe, otwór drzwiowy powinien mieć szerokość przynajmniej 120 cm lub więcej. Dawniej ten rodzaj drzwi był standardem w wielu mieszkaniach, szczególnie w starszych kamieniach, w których zachowały się one aż po dziś dzień.

4. Drzwi przesuwne

Pomijając przeszklone, wejściowe drzwi przesuwne prowadzące do sklepów lub centrów handlowych, to ten rodzaj drzwi można spotkać w wielu mieszkaniach. Niewątpliwa zaleta drzwi przesuwnych polega na tym, że ich otwieranie i zamykanie nie zabiera cennego miejsca. Drzwi mogą przesuwać się wzdłuż ściany, a jeśli została ona odpowiednio wykonana, mogą się chować w jej wnętrzu. Drzwi przesuwne mogą być wyposażone w klasyczną klamkę lub tzw. pochwyt, służący do tego, by przesunąć skrzydło drzwiowe w bok.

5. Drzwi łazienkowe

To szczególny rodzaj drzwi Gdańsk, prowadzących do łazienek i toalet. To, co odróżnia drzwi do łazienki od drzwi pokojowych, to znajdujące się w ich dolnej części otwory wentylacyjne. Służą one zapewnieniu stałej cyrkulacji powietrza w łazience i usuwaniu ewentualnych gazów. Ich obecność jest szczególnie ważna w łazienkach, w których nadal istnieją piecyki gazowe, tzw. junkersy z otwartą komorą spalania. Otwory wentylacyjne w takich drzwiach mogą mieć okrągły kształt — tuleje lub być prostokątną kratką.

Wykończenie drzwi

Okucia drzwi, stanowiące ich wykończenie to między innymi klamki, szyldy, rozety oraz zamki i pokrętła. Każdy z tych elementów jest dodatkiem do drzwi, który kupuje się i montuje oddzielnie. Pozwala to nadać kupionym przez siebie drzwiom cech indywidualizacji. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się klamki i okucia w kolorze czarny mat.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *