Dom z oknami tarasowymi

Okna tarasowe – jakie wybrać, jakie będą najlepsze?

Obecnie bardzo popularne są drzwi tarasowe przesuwne lub uchylno-przesuwne, ale wciąż można spotkać również wariant klasyczny, czyli otwierane na oścież. Okna tarasowe powinny być funkcjonalne, ładne i energooszczędne. Zobacz, który typ jest najlepszy.

Taras to element architektoniczny domu, o którym marzy wiele osób. Jest doskonałym miejscem odpoczynku oraz organizacji kameralnych przyjęć lub zabaw na świeżym powietrzu.

Budując dom, należy zadbać o odpowiednie drzwi tarasowe, tak aby można było swobodnie przemieszczać się pomiędzy tarasem a wnętrzem domu.

Jakie są typy okien tarasowych?

W sprzedaży są dostępne różne rodzaje drzwi tarasowych. Do najpopularniejszych należą:

  • okna tarasowe rozwierane,
  • okna tarasowe przesuwne,
  • okna tarasowe uchylno-przesuwne.

Drzwi przesuwne zewnętrzne są z pewnością lepszym rozwiązaniem, gdy nie masz zbyt dużo miejsca na ich otwieranie. Zwykle wyglądają też dużo nowocześniej niż klasyczne modele na zawiasach.

Warto też pamiętać o dość istotnej kwestii. Okna przesuwne do salonu z prowadnicami w podłodze ułatwiają wyjście na taras, zmniejszając ryzyko potknięcia się o próg. Ta wygoda przyda się między innymi wtedy, gdy trzeba na przykład wyjechać wózkiem na taras lub w trakcie przyjęcia wynieść na zewnątrz posiłek.

Jeśli chodzi o drzwi tarasowe rozwierane, to są dobrą alternatywą przy mniejszym budżecie. W sprzedaży można znaleźć modele z jednym lub dwoma otwieranymi skrzydłami. W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się drzwi dwuskrzydłowe, które wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła i optycznie je powiększają.

Ponadto tego typu drzwi mogą lepiej się prezentować w obiektach o klasycznej bryle, stylizowanych na dworki, a także w starszych domach.

W przypadku współczesnego budownictwa lepiej sprawdzą się nowoczesne okna balkonowe przesuwne lub podnoszono-przesuwne, ponieważ zwyczajnie mają więcej zalet i nowoczesny wygląd. Ich stylowy design sprawi, że budynek zyska elegancki charakter.

Innym, coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, są drzwi tarasowe uchylno-przesuwne. Po przekręceniu klamki skrzydło okna wysuwa się z ramy i przechyla się do wnętrza. Następnie można je przesunąć w bok w celu częściowego lub całkowitego otwarcia.

System uchylno-przesuwny stanowi bardzo dobrą alternatywę dla innych rodzajów okien balkonowych. Umożliwia nie tylko łatwe wyjście na zewnątrz, ale również szybką wymianę powietrza i regulowanie jego dopływu.

Firma Okna Mielczarek oferuje szeroki wybór drzwi tarasowych, które są wykonane na profilach Schüco. Niezależnie od tego, czy wybierzesz drzwi podnoszono-przesuwne czy uchylno-przesuwne, wszystkie te systemy oferują wysoki komfort obsługi, bezpieczeństwo, energooszczędność i nowoczesny wygląd.

Zobacz okna i drzwi tarasowe od Okna Mielczarek

Jeśli masz wątpliwości, który system wybrać, warto to skonsultować ze sprzedawcą. Doradcy z firmy Okna Mielczarek chętnie udzielą Ci odpowiedzi na pytanie, jakie okno tarasowe najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Ciepły dom i duże przeszklenia – czy to się nie wyklucza?

Niektóre osoby nie chcąc mieć dużych przeszkleń w domach, ponieważ obawiają się strat cieplnych i wysokich rachunków za ogrzewanie. Czy słusznie? Obecnie produkowana stolarka ma bardzo wyśrubowane parametry techniczne, dlatego duże okna tarasowe nie muszą oznaczać strat cieplnych.

Współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien został niedawno ustawowo obniżony do poziomu 0,9 W/(m²·K). A im mniejsza wartość tego współczynnika, tym okna są bardziej szczelne. Oczywiście to wciąż więcej, niż wynoszą normy dla ścian zewnętrznych, gdzie współczynnik Uw nie może być wyższy niż 0,23.

Należy jednak pamiętać, że okna tarasowe nie tylko wypuszczają ciepło, ale również wpuszczają do środka naturalne ciepło i światło. Wiele też zależy od usytuowania drzwi tarasowych – najlepiej gdy znajdują się od strony południowej lub zachodniej – oraz sposobu montażu.

Profil okienny a rozmiar okna

Ogólna zasada jest taka, że im grubszy profil, tym mniej miejsca zajmuje szyba i mniejsza ilość światła dociera do pomieszczeń. Dlatego najlepiej wybierać okna z cienkimi kształtownikami. W tym przypadku znakomicie sprawdzają się profile aluminiowe, które są lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe.

Przeczytaj także na poradniku: https://www.oknamielczarek.pl/okno-tarasowe-jaki-typ-wybrac/

Okna tarasowe mogą mieć skrzydło o szerokości dochodzącej nawet do 3 metrów, co daje duże możliwości aranżacyjne i pozwala budować okazałe szklane ściany.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą kilka skrzydeł, jednak cała konstrukcja nie powinna przekraczać 6,5 metra szerokości i 2,5 metra wysokości.

Poprawny montaż zapobiegnie stratom ciepła

Odpowiedni wybór okien balkonowych to dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważny jest również ich prawidłowy montaż przez wykwalifikowaną ekipę budowlaną. Dzięki temu przez drzwi tarasowe nie będzie uciekało ciepło.

Nieprawidłowy montaż może skutkować powstawaniem mostków termicznych, zacinaniem się drzwi, a nawet w skrajnym przypadku ich wypadnięciem z ościeżnicy. Dlatego wybierz sprawdzonych budowlańców, którzy zainstalują Twoje wymarzone drzwi tarasowe.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *