Świąteczny wieniec z suszonymi owocami powieszony na niebieskich drzwiach

Świąteczne wieńce na drzwi. Jak ozdobić drzwi wejściowe na Boże Narodzenie? Nasze inspiracje

Boże Narodzenie i cały grudzień to czas, kiedy nasze domy, mieszkania, biura, sklepy i prawie wszystkie pomieszczenia staramy się specjalnie udekorować. Ozdabiamy także drzwi wejściowe. Tu najczęściej wieszamy świąteczne wieńce. Taki wianek na drzwi to piękna i elegancka ozdoba, która coraz częściej pojawia się w naszych domach. Jeżeli podobają ci się takie ozdoby, mamy kilka ciekawych inspiracji.

Świąteczny wianek na drzwi – tradycyjna dekoracja z dalekiej Północy

Świąteczny wianek to tradycyjna ozdoba, która swoje korzenie ma w skandynawskich i niemieckich wieńcach adwentowych, wywodzących się z tradycji luterańskiej. W tych krajach wieńce były wieszane na drzwiach wejściowych już w XVII wieku. Wianki przygotowywano już na początku tego okresu i miały informować, że mieszkańcy domu szykują się właśnie do Świąt Bożego Narodzenia.  

Sprawdź, kiedy kupić żywą choinkę

W XIX wieku tradycja wieszania wieńców rozprzestrzeniła się na inne kraje Europy. Razem z imigrantami wieńce przywędrowały do Stanów Zjednoczonych, gdzie stały się obowiązkowym elementem świątecznego wystroju domów i z tradycji adwentowej przekształciła się w zwyczaj bożonarodzeniowy. Jak łatwo się domyślić z USA tradycja bożonarodzeniowych wieńców rozprzestrzeniła się na zachodni świąt. I trafiła także do Polski, chociaż W Polsce wieńce bożonarodzeniowe zaczęto wieszać na drzwiach już w latach 20. XX wieku, później ta tradycja wygasła. 

Obecnie coraz częściej ozdabiamy drzwi naszych domów pięknymi, owalnymi kompozycjami z zielonych gałązek drzew iglastych, ostrokrzewu, szyszek, suszonych owoców i innych świątecznych dekoracji. 

Co symbolizuje wianek bożonarodzeniowy?

Wieńce bożonarodzeniowe są zwykle wykonane z gałązek świerkowych, jodłowych lub sosnowych. Mogą być ozdobione bombkami, wstążkami, szyszkami, owocami, suszonymi kwiatami i innymi elementami dekoracyjnymi. 

Wieńce bożonarodzeniowe mają wiele symbolicznych znaczeń. Koło symbolizuje wieczność, nieskończoność wszechświata. Zieleń symbolizuje życie i nadzieję. Czerwony kolor symbolizuje miłość i krew Chrystusa.

Sprawdź, jak zrobić wianek bożonarodzeniowy na drzwi

Bożonarodzeniowy wianek na drzwi – inspiracje 

Wieniec bożonarodzeniowy to piękna i tradycyjna ozdoba, która wprowadza do domu świąteczny klimat. Zobacz naszą galerię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *