Umiejętności techniczne nie są już głównym czynnikiem gwarantującym pracę programistom. Jak się okazuje, równie ważne są kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, cechy charakteru czy podejście kandydata do pracy. Jakie jeszcze inne kompetencje miękkie musi posiadać dobry programista?
Spis treści
Co cenią sobie pracodawcy?
Nadal firmy IT kładą nacisk nacisk na umiejętności techniczne, co nie jest wielkim zaskoczeniem. Jednak dla 77% pracodawców uważa, że również kompetencje miękkie są bardzo istotne – to właśnie one odróżniają programistę od “programisty idealnego”. Jakie więc umiejętności miękkie powinien posiadać programista, aby zwrócić uwagę pracodawcy?
Umiejętności komunikacyjne
Efektywna komunikacja jest ważna w każdym aspekcie naszego życia – w pracy, sklepie, domu czy w relacji z partnerem. Programiści sporo swojego czasu spędzają na omawianiu projektów w zespole – komunikacja pomiędzy współpracownikami pomaga znaleźć najlepsze pomysły. Aby jednak była ona efektywna, należy pamiętać również o poświęceniu uwagi na słuchanie innych.
Zdolność adaptacji
Wiele różnych projektów wymaga dostosowania się do szybko zachodzących zmian – dotyczy to także nowych sposobów automatyzacji pracy. Co więcej, projekty mogą się rozrastać, co przyczynia się do zmiany zespołu, który pomoże w realizacji nowych wymagań. Dlatego też radzenie sobie ze zmiennością, jaka może się pojawić w pracy jest mile widziana u programistów.
Cierpliwość
Efektywna komunikacja i zdolność przystosowania się do zachodzących zmian to jedno – bardzo ważna jest również cierpliwość, zarówno do klienta jak i współpracowników. Jest ona szczególnie istotna wtedy, kiedy programiści pracują w zespole z osobami, którzy nie posiadają wiedzy technicznej. Trzeba wtedy wyjaśniać wszelkie procesy w inny sposób. Cierpliwość przydatna jest także w kontakcie z klientem, który myśli, że dany projekt wymaga dwóch ruchów myszką, a w rzeczywistości jest inaczej i trzeba mu to wytłumaczyć. Czasem zdarza się, że niektóre czynności programista musi zacząć od nowa. Wiąże się to z frustracją, jednak należy wtedy pamiętać, że zmiany są niezbędne aby odnieść sukces.
Radzenie sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami
Czasem ilość rzeczy do zrobienia w pracy nas przytłacza. Nowe zlecenia, zmiany czy “małe dodatki” w projekcie od klienta mogą przyczynić się do stresu. Programiści muszą sobie z nim poradzić. Istnieją różne sposoby – odpoczynek po pracy czy relaks związany z wykonywaniem swojego hobby. Równie ważne jest radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, takimi jak problemy wstrzymujące pracę, czy wzięcie odpowiedzialności za swoje błędy i ich naprawienie.
Otwartość i uczciwość
Klient nie zawsze ma rację – naprawdę. Czasem trzeba wyprowadzić go z błędu i być wobec niego szczerym. Należy to jednak zrobić w taki sposób, który nie zmieni relacji z klientem. Bycie uczciwym poprawia również atmosferę w pracy – współpracownicy będący wobec siebie szczerzy mogą liczyć na zrealizowanie danego projektu zgodnie z planem.
Otwartość także jest pomocna w zespole. Osoby otwarte są bardziej chętni do przyjmowania bądź sugerowania nowych pomysłów i rozwiązań. Ponadto budują przyjazne środowisko w pracy.
Zarządzanie czasem i ustalenie priorytetów
Dobry programista to taki, który umie się zorganizować i odpowiednio ustala swoje priorytety, pomagające mu dotrzymać terminów. Wszelkie problemy powinny być zgłaszane na bieżąco, aby klienci i współpracownicy mieli aktualne informacje. Trzeba jednak przy tym wszystkim pamiętać, aby znaleźć balans między efektywną pracą, a siedzeniem nad zleceniem całymi dniami.
Umiejętności miękkie u programistów mają znaczenie
Bez umiejętności technicznych trudno byłoby stworzyć jakikolwiek, funkcjonalny projekt. Nie można jednak skupiać się tylko i wyłącznie na nich. Projekty rzadko są realizowane przez jedną osobę, dlatego tak istotne są kompetencje miękkie – pomagają w efektywnej pracy w zespole i gwarantują sukces!
Opracowanie: Awareson – jesteśmy firmą consultingową w obszarze outsourcingu i rekrutacji IT. Wspieramy specjalistów IT oraz firmy, dla których nowe technologie stanowią integralną część biznesu.
Sprawdź co możemy Ci zaproponować:
Źródło: Artykuł sponsorowany