Podczas przeprowadzania remontu bardzo istotną rolę odgrywają nowe drzwi pokojowe, które należy odpowiednio dopasować zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Na co zwracać uwagę w trakcie decydowania między różnymi drzwiami pokojowymi? Jakie aspekty powinny być ważne dla inwestora?
Spis treści
Z jakiego materiału powinny być wykonane solidne drzwi pokojowe?
W przypadku tworzywa wybór jest właściwie prosty. We wnętrzach najważniejsze jest, by stworzyć przestrzeń estetyczną, która będzie sprzyjała relaksowi i przyjemnemu spędzaniu czasu. Dlatego niemal każdy decyduje się na pokojowe drzwi drewniane. Są one eleganckie, a ich piękno ma uniwersalny charakter. Świetnie komponują się one zarówno z tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi stylami aranżacyjnymi pomieszczeń.
Nie tylko wygląd jest istotny. Modele wykonane z drewna nie są co prawda tak wytrzymałe, jak ich stalowe odpowiedniki, ani tak szczelne, ale zapewniają naprawdę wysoką i w pełni wystarczającą izolację akustyczną oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ważne jednak, by wybierać drzwi pokojowe z twardego drewna. Polecamy warianty z desek mahoniowych, dębowych, sosnowych lub świerkowych.
Stalowe drzwi nie najlepiej pasują do wnętrza mieszkania. Dobrze sprawdzają się jako zewnętrzne elementy wejściowe. W środku obiektu pasują jedynie do wybranych stylów. Odnajdą się one w pomieszczeniach loftowych czy industrialnych.
Można na nie też postawić, jeśli w domu znajduje się pokój użytkowy, który powinien być wyjątkowo dobrze wytłumiony jak np. studio nagrań czy miejsce do gry na instrumentach. W przypadku zwykłych stref mieszkalnych najlepiej sprawdzą się jednak eleganckie drewniane drzwi pokojowe, które dostępne są w różnych kolorach, odcieniach oraz z rozmaitym wzornictwem (rozkład słojów itp.).
Skuteczność izolacji akustycznej
Istotne jest wytłumienie, jakie zapewni konkretny model. Od tego parametru będzie zależał komfort domowników. To on zadecyduje o tym, czy np. oglądanie telewizji lub słuchanie muzyki nie będzie przeszkadzało osobom znajdującym się w innych pomieszczeniach. Przy wyborze drzwi pokojowych należy zatem uwzględnić poziom hałasu, jaki generują mieszkańcy domu.
Jeżeli w grę wchodzi standardowe użytkowanie sprzętów audio itp. polecane są drzwi pokojowe o izolacji akustycznej na poziomie 20-25 dB. Jeżeli w mieszkaniu przebywają osoby, które np. są melomanami i lubią głośno słuchać muzyki, dobrze postawić na skuteczniejsze wersje, które zapewniają wytłumienie rzędu 40-45 dB.
Warto mieć na uwadze, że przeszklenia osłabiają możliwości wytłumienia. Najszczelniejsze są drzwi bez żadnych szyb, jednak nie prezentują się one najlepiej w mieszkaniu. Świetnie sprawdzają się w obiektach użyteczności publicznej czy firmach, ale do domu lepiej wybrać warianty z estetycznym przeszkleniem, które mają mocną szybę, a drewniana część wyposażona jest w dodatkową warstwę izolacyjną. Przeszklenia nie tylko ładnie wyglądają, ale przepuszczają też światło do dalszych stref, dzięki czemu np. nie dochodzi do zaciemnienia przedpokoju.
Funkcjonalność
Przed zakupem należy zastanowić się też nad funkcjonalnością modelu. Jeżeli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w pokoju, warto rozważyć zakup wersji przesuwnych. Umożliwiają one ustawianie mebli z obydwu stron wejścia do pomieszczenia. Wystarczy zostawić jedynie ok. 5 cm wolnego miejsca od ściany na prowadnicę. Tradycyjne drzwi uchylne często uniemożliwiają ustawienie mebla z jednej strony wejścia, bo otwarte skrzydło zasłoni dostęp do niego.
Jeżeli w danym pomieszczeniu znajdują się przedmioty, z którymi nie powinny mieć kontaktu dzieci lub dokumenty z chronionymi danymi (np. w przypadku domowego biura), warto wybrać drzwi pokojowe z zamkiem.
Estetyka
W przypadku wyglądu drzwi najważniejsze są osobiste preferencje. Dobrze jest jednak kierować się zasadą dopasowania ich koloru do podłogi. Możliwe jest też ich skontrastowanie z podłożem, ale wtedy warto dobrać ich barwę do designu mebli.
Źródło: Artykuł sponsorowany