Idzie zima, ale najchłodniejsze miesiące jeszcze przed nami. Dlatego jest to najlepszy czas, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie. W związku z podwyżkami cen surowców, niektóre rachunki mogą zmrozić krew w żyłach. Wszystko dlatego, że gaz jest drogi, a temperatury za oknem bardzo niskie. Na wielu forach w sieci widzimy desperackie pytania właścicieli domów i mieszkań. Jak ograniczyć wydatki na ogrzewanie? Gdzie szukać wsparcia w modernizacji instalacji grzewczej? Jak poprawić wydajność kotła? Są to tylko niektóre z nich. Niestety sytuacja nie będzie się poprawiać, a czasu na duże renowacje nie ma zbyt wiele. Na szczęście, wiele mogą zmienić sterowniki do pomp centralnego ogrzewania. Jak sprawdzić ich działanie, co mogą zmienić i czy można używać ich przy ogrzewaniu podłogowym? To tylko niektóre tematy, które podejmiemy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Zacznijmy od tego, czym jest sterownik do pomp centralnego ogrzewania? Ta wiedza pomoże ci w poszukiwaniach rozwiązań
Mówimy tu o narzędziu, które automatyzuje pracę pompy centralnego ogrzewania. Jest to bardzo istotne urządzenie, które montuje się do listwy ogrzewania podłogowego. O tym, jakie listwy wybrać, przeczytasz tutaj: https://sterownikitech.pl/listwy-do-podlogowki,c27.html. Sama pompa ma za zadanie tłoczyć wodę do instalacji. Dzięki niej pojawia się obieg płynu, a piec ogrzewa chłodną ciecz, powracającą po oddaniu ciepła w domu. Pozwala to także na równomierne ogrzanie całej instalacji. Jest to szczególnie istotne jeśli w twoim mieszkaniu lub domu dysponujesz zarówno kaloryferami i podłogówką. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko dlatego, że są to w zasadzie dwa osobne obiegi wody. Pompa zamontowana przy listwie ogrzewania podłogowego tłoczy ciecz wyłącznie w tej instalacji. Natomiast druga, która często zamontowana jest integralnie przy kotle, obsługuje kaloryfery. Dlaczego jest to tak istotne?
Działanie pompy na konkretnym przykładzie – jak, dlaczego i po co?
Dzięki podłączeniu pompy centralnego ogrzewania do obiegu, będziesz mieć pewność, że w krótkim czasie ciepły płyn dotrze do każdego miejsca w twoim domu. Wyobraźmy sobie, że ogrzewasz dwupoziomowy dom z podpiwniczeniem. Teoretycznie ciepła woda w sposób naturalny powinna przemieszczać się w orurowaniu. Jednak działoby się to zdecydowanie zbyt wolno, zwłaszcza w kontekście wielu poziomów i piwnicy. Dlatego pompa w takim układzie jest niezbędna. W szczególności tyczy się to ogrzewania podłogowego, które z definicji jest ułożone poziomo. Dlatego zawsze do listwy do podłogówki montuje się takie pompy. Niezwykle istotne jest także to, że instalacji centralnego ogrzewania zdarzają się zapowietrzenia. Mogą one pochodzić z jakiejś nieszczelności, czasem też powstają naturalnie podczas napełniania. Jeżeli taki bąbel znajduje się w rurach, to zupełnie blokuje obieg wody. Przepychanie go możliwe jest tylko za pomocą pompy centralnego ogrzewania. Jednak te urządzenie nie rozwiązuje wszystkich problemów. Wszystko dlatego, że ciągła praca wymusza większe zużycie gazu i wyższe rachunki. Dlatego do takiej pompy niezbędny jest sterownik.
Sterowniki do pomp centralnego ogrzewania – jak działają te urządzenia
W zasadzie sterowniki do pomp C.O. to bardzo proste urządzenia. Ich podstawową funkcją jest prosty mechanizm, który w określonych warunkach włącza i wyłącza pompę. Podstawowe sprzęty tego typu posiadają termometr i potencjometr. Ten drugi służy jako wskazanie momentu odpalenia, co w praktyce wygląda tak, że dopiero w momencie osiągnięcia odpowiedniej temperatury pompa wprawia w ruch wodę w instalacji. Dzięki temu piec ma czas na nagrzanie jej i ta oddaje odpowiednią ilość ciepła w instalacji. Oszczędność w tym przypadku pochodzi także z mniejszego zużycia prądu elektrycznego. Wszystko dlatego, że pompa nie musi pracować dwadzieścia cztery godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Co ważne idą za tym korzyści płynące z oszczędności na zużyciu sprzętu. Tak eksploatowane narzędzie będzie ci służyć zdecydowanie dłużej, a bezawaryjna praca to rzadsze przerwy spowodowane koniecznością naprawy. Niestety takie usterki często przydarzają się w czasie okresu grzewczego, albo w dni wolne od pracy. Sprowadzenie fachowca może potrwać, a taka ponowna instalacja będzie wiązać się ze spuszczeniem wody z układu centralnego ogrzewania.
Listwa sterująca siłownikami ogrzewania podłogowego – specjalistyczny sprzęt, który jest bardzo pomocny
Bardzo rozbudowaną formą sterownika jest listwa sterująca do podłogówki. Ilość różnych rozwiązań jest ogromna, na szczęście najlepsze z nich sprawdzisz tutaj: https://sterownikitech.pl/listwy-do-podlogowki,c27.html. Taki sterownik montowany jest bezpośrednio przy rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. Jego działanie polega na synchronicznym otwieraniu i zamykaniu zaworów obsługujących konkretne pętle podłogówki. Sprawi to, że bez problemu będziesz mógł określić idealną temperaturę dla pomieszczeń w całym budynku. Jest to o tyle istotne, że przy różnych długościach pętli taki rozdzielacz będzie działał na bieżąco, dzięki czemu automatycznie koryguje przepływ wody w mechanizmie.
Dlaczego warto korzystać ze sterowników ogrzewania? Lista jest bardzo długa
Bez względu na to czy myślisz o sterowniku pompy centralnego ogrzewania, listwie do podłogówki czy sterowniku pokojowym temperatury, to zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Te urządzenia znacząco zmniejszają rachunki i podnoszą komfort życia. Dodatkowo, dzięki nim z łatwością skorygujesz temperaturę w pomieszczeniu i zaplanujesz przerwy w ogrzewaniu podczas twojej nieobecności. W nowoczenysm domie one po prostu muszą się znaleźć.
Źródło: Artykuł sponsorowany