Posiadanie chomików to nie tylko rozrywka. Wręcz przeciwnie, aby porządnie zadbać o chomika, trzeba wykonać cały szereg nieraz dosyć żmudnych czynności. Oznacza to między innymi, że trzeba raz na jakiś czas sprzątać klatkę, w której trzymamy gryzonia, co ma niebagatelne znaczenie dla jego i naszego samopoczucia. Poradzimy, jak skutecznie czyścić klatki dla chomików.
Te gryzonie nie mają bowiem tendencji do zaniedbywania higieny, jednak nie znaczy to, że nie zdarza im się wokół siebie nabrudzić, a w dodatku same są zwierzątkami niezwykle ceniącymi sobie higienę, dlatego na pewno będą źle się czuły w zaniedbanym środowisku. Warto więc dowiedzieć się, jak należy czyścić klatkę chomika.
Jak czyścic klatki dla chomików?
Różne elementy klatki wymagają różnej częstotliwości czyszczenia. Dolna część klatki wymaga sprzątania co najmniej raz w tygodniu, zaś kuwetę z oczywistych względów trzeba myć codziennie. Ra na miesiąc konieczne jest zaś wyczyszczenie całości klatki.
Jeszcze przed sprzątaniem klatki pojawia się pierwszy problem – co zrobić w tym czasie z chomikiem? Czyszczenie klatki będzie bowiem raczej niemożliwe, jeżeli będzie po niej biegał ruchliwy gryzoń! Jest to szczególny problem, jeżeli gryzoń jest jeszcze nieoswojony – wtedy na pewno trzeba mu urządzić tymczasowe mieszkanko, bowiem odpada puszczenie go samopas. Sprawdzić może się pudełko lub naczynie – ważne, by miało wystarczająco wysokie ściany, które uniemożliwią chomikowi ucieczkę. Oczywiście najlepiej będzie, jeżeli miejsce to będzie dla niego w miarę przyjemne (nie chcemy w końcu, by w trakcie sprzątania zwierzak się zanadto męczył!), więc można w pudełku umieścić mu zabawki. Zajęty chomik będzie też prawdopodobnie mniej skłonny do ucieczki.
W porównaniu z kwestią wyjęcia chomika z klatki, jej czyszczenie nie jest wcale aż tak bardzo kłopotliwe! Trzeba wyjąć tylko ruchome wyposażenie klatki i jej górną część, a następnie dokładnie wyczyścić dolną część klatki oraz kuwetę z użyciem gorącej wody i octu oraz czymś do szorowania, np. starą szczoteczką do zębów. Można użyć też np. płynu do mycia naczyń lub najlepiej uzupełnić wodę gorącym mydłem. Nie można też zapomnieć o dokładnym wytarciu wszystkich elementów, by chomik nie zamoczył się natychmiast po powrocie do klatki.
Powyżej wspomniane jest, że głównym środkiem używanym do mycia klatki zazwyczaj jest gorąca woda wzbogacona ewentualnie o płyn do mycia naczyń lub szare mydło. Jednak inaczej należy postąpić w przypadku, gdy zwierzak zachorował. Wówczas potrzebna jest dezynfekcja, jednak nie należy wykorzystywać do niej pierwszych lepszych środków chemicznych, które dla chomika będą zdecydowanie szkodliwe. Należy zaś kupić w sklepie zoologicznym środek dezynfekujący przeznaczony specjalnie do czyszczenia klatek niewielkich zwierząt. Tylko taki środek, odpowiednio dozowany, uczyni klatkę ponownie zdrowym środowiskiem dla gryzonia.
Czyszczenie klatki zapewnia chomikowi szczęśliwe i zdrowe życie, dlatego absolutnie nie należy zaniedbywać tego aspektu! Regularne czyszczenie klatki może się wydawać żmudne, jednak jest absolutnie niezbędnym aspektem dbania o zwierzę – szczególnie, że nieprzyjemny zapach klatki wkrótce stanie się wyczuwalny również dla nas.
O porady eksperta zapytaj świat-klatek-casita.pl
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.