Zadbany czarny pies leży na turkusowych poduszkach

Jak wybrać smycz dla swojego psa?

Smycz jest czymś co, chcąc nie chcąc, każdy właściciel psa musi posiadać. Posiadacze psów mają bardzo różnorodny wybór, jeśli chodzi o smycze dla swoich ulubieńców – do tego stopnia, że podjęcie wyboru może być paradoksalnie dosyć trudne! Dlatego na pewno dużą pomocą będzie dla właścicieli psów ten artykuł, który klarownie wyjaśnia, jakimi kryteriami należy się kierować przy kupnie smyczy.

Podstawowym aspektem, którym trzeba się kierować przy kupnie smyczy jest oczywiście wielkość i waga pupila. Oczywistym jest bowiem, że zupełnie innej smyczy będzie wymagał mały piesek, a innej pies porządnych rozmiarów. Na rynku dostępne są smycze o rozmiarach od 0.8 do 2.5 cm i jak można się domyślić, im większy pies, tym większa grubość. Od wagi psa powinien zależeć również wybór smyczy o określonej grubości karabińczyka. Waha się ona od 1 do 2.5 cm i co większe grubości nie są polecane małym pieskom, które mogą się w nich nieco dusić.

Wielkość smyczy

Trzeba przy tym pamiętać, że psy rosną często bardzo szybko i mały psiak bardzo często robi się szybko ogromny. Jeżeli więc planujemy kupić smycz, która będzie służyła nam jeszcze przez dłuższy czas, trzeba sprawdzić, jaka jest maksymalna waga psa, z którym można jej używać. Wtedy będziemy mogli być przygotowani nawet na bardzo nagły wzrost psa!

Długość smyczy powinna z kolei zależeć przede wszystkim od temperamentu psa. Łatwo domyślić się, że im grzeczniejszy pies, tym na dłuższą smycz można sobie pozwolić. Długości smyczy są bardzo różnorodne i wahają się od 50 cm aż do kilkunastu metrów! Dla psa, którego chcemy w jak największym stopniu kontrolować najlepiej sprawdzi się smycz o typowej długości 120 cm.

Od tego samego czynnika powinien zależeć również wybór rodzaju smyczy. Na rynku dostępne są bowiem smycze o bardzo różnorodnych zastosowaniach i każda z nich sprawdzi się do kontrolowania psa o innym charakterze. Jeżeli nie zależy nam na regulacji długości smyczy, można wybrać smycz klasyczną (ok.150 cm), natomiast jeżeli chcemy mieć taką możliwość, wybieramy składaną smycz regulowaną lub smycz automatyczną. Szczególnie ta druga przeznaczona jest dla bardzo dobrze wytresowanych psów – można ją bowiem rozwijać aż do długości kilku metrów! Tutaj należy wspomnieć, że tym rodzajem smyczy powinni posługiwać się tylko właściciele, którzy dobrze wiedzą, w których momentach psu trzeba pozwolić na nieco więcej swobody, a w których go ograniczać.

Istnieją również mniej standardowe smycze – niezwykle długa (aż 10-15 metrów) treningowa, która jak mówi sama nazwa służą do treningów, smycze sportowe, dzięki którym można zabrać psa na jogging lub przejażdżkę na rowerze oraz przeznaczona na wystawy ringówka.

Istnieją również mniej standardowe smycze – niezwykle długa (aż 10-15 metrów) treningowa, która jak mówi sama nazwa służą do treningów, smycze sportowe, dzięki którym można zabrać psa na jogging lub przejażdżkę na rowerze oraz przeznaczona na wystawy ringówka. Nie są one więc przeznaczone dla większości posiadaczy psów, którym smycz jest potrzebna po prostu do spacerów, jednak w określonych sytuacjach są oczywiście niezastąpione.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: świetna-smycz-flexi.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.