Burzenie budynków przeznaczonych do rozbiórki

Sprzęt potrzebny do rozbiórki

Wyburzenia i rozbiórki to procesy prowadzące do usunięcia danego obiektu budowlanego. Wbrew pozorom jednak są to odmienne procedury, przez co też do ich przeprowadzenia stosuje się nieco inny sprzęt. Jaki sprzęt jest niezbędny do rozbiórki? Sprawdzamy!

Wyburzenia i rozbiórki – czym się różnią

Zanim szczegółowo wyjaśnimy, z jakiego sprzętu trzeba korzystać podczas przeprowadzania rozbiórek, wyjaśnijmy na czym one polegają i co je różni od wyburzeń? Otóż wyburzenia to po prostu niszczenie starych obiektów. W konsekwencji powstaje gruz, który wywozi się do miejsca jego składowania. Natomiast rozbiórka to demontaż poszczególnych elementów w celu ich późniejszego wykorzystania. Tym samym jest to proces o wiele wolniejszy, dokładniejszy i różnorodny.

Jeśli chodzi o wyburzenia, często wystarczy sprzęt ciężki z kulą wyburzeniową, a później jedynie koparka i ciężarówka, które są niezbędne do zebrania i wywiezienia gruzu. W przypadku rozbiórek potrzeba znacznie więcej urządzeń i maszyn.

Różnorodny sprzęt niezbędny do rozbiórki

Jak już wcześniej wspomniano, wyburzenia zwykle przebiegają podobnie. Natomiast rozbiórki są zróżnicowane ze względu na odmienność obiektów i elementów, które je tworzą. Warto zaznaczyć, że rozbiórkę rozpoczyna się od demontażu konstrukcji wewnętrznych. Na tym etapie przeważnie potrzebnych jest wiele podstawowych narzędzi ręcznych, takich jak śrubokręty czy młotki. Oczywiście korzysta się też z bardziej zaawansowanych urządzeń, w tym z palników gazowych oraz tarcz diamentowych. Zwykle przydają się też młoty wyburzeniowe – mowa o ręcznych, stosunkowo niewielkich młotach do wyburzania.

Na kolejnym etapie przydaje się cięższy sprzęt. Na plac wjeżdżają przeważnie buldożery. Nie obejdzie się bez koparek i ciężarówek, ponieważ także podczas rozbiórki powstaje wiele gruzu. Poza tym również pozostałe, zachowane elementy konstrukcji trzeba wywieźć z placu. Do wykonywania rozbiórek czy wyburzeń zalecamy zatrudniać fachowców. Pozwoli to uniknąć niedopatrzeń w zakresie wyposażenia sprzętowego czy też procedur.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *