Rozwój technologiczny powoduje, że często nawet w niewielkiej firmie budowana jest sieć, która umożliwia dostęp do oprogramowania, przesyłu danych oraz innych niezbędnych funkcjonalności. Sprawne działanie takich rozwiązań jest w dużym stopniu zależne od dobrego zaplanowania rozmieszczenia poszczególnych urządzeń oraz ich właściwego zabezpieczenia. Szafy rack znane też jako szafy serwerowe lub bardziej potoczne IT to specjalistyczne rozwiązania, które umożliwiają przechowywanie wewnątrz serwerów, dysków serwerowych i innych urządzeń.
Spis treści
Jak są zaprojektowane szafy rack?
Szafy typu rack z uwagi na swoje specyficzne zastosowanie muszą spełnić kilka wymogów. Ważna jest przede wszystkim ich wytrzymałość. Z uwagi na to, że wewnątrz będą umieszczone różne sprzęty, muszą pełnić funkcję chroniącej je obudowy. Z tego względu najczęściej wykonuje się je z metalu. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia oraz wszelkie niekorzystne wahania temperatury. Ważną częścią są też drzwi metalowe, które ułatwiają dostęp do wnętrza. Z uwagi na zapewnienie lepszej wentylacji najczęściej nie są one jednolite, a mają specjalną strukturę. Drzwi perforowane to często stosowane rozwiązanie.
Szafa rack ma wbudowane listwy zasilające, które ułatwiają podłączenie całego osprzętu. Uporządkowane okablowanie strukturalne sprawia, że cała sieć pracuje wydajniej i jest mniej narażona na uszkodzenia z powodu przypadkowego przerwania przewodów. Ważnym elementem całej konstrukcji jest też panel wentylacyjny. Dzięki niemu sprzęt nie przegrzewa się, a całość systemu nie jest narażona na zwarcia. Z kolei patch panele sprawiają, że można lepiej zaplanować rozmieszczenie okablowania. Ma to znaczenie zarówno dla utrzymania porządku, jak i łatwiejszej orientacji w systemie w przypadku wystąpienia awarii.
Kiedy warto stosować szafy serwerowe?
Szafy IT mają dużo szersze zastosowanie niż tylko w serwerowniach komputerowych. Stosuje się je w większych firmach informatycznych, ale też w przedsiębiorstwach należących do innych branż. Można spotkać je także w studiach nagraniowych, czy sklepach internetowych, w których baza danych mieści się na wielu serwerach. Nierzadko decydują się na nie także osoby prywatne. Szafy rack stojące mają zastosowanie szczególnie w nowoczesnych, inteligentnych domach, w których zamontowano wiele elektroniki. Wtedy całość elektroniki znajduje się w jednym miejscu, co znacznie ułatwia zarządzanie tym rozwiązaniem.
Ważne są też wymiary szafy. Nie powinna ona być ani zbyt mała, ani zbyt przestronna. Pierwsza spowoduje przegrzewanie się sprzętu, druga może zaburzać cyrkulację powietrza. Dodatki takie jak patchcord ułatwiają łączenie z sobą poszczególnych elementów i wpięcie ich do prądu. Przy ciężkich serwerach lub innych elementach o dużych gabarytach przydają się szyny rack, które pozwalają na łatwe wsuwanie i wysuwanie zawartości.
Jak dostosować wysokość szafy serwerowej? Należy zmierzyć urządzenia, które mają do niej trafić i wartość tę powiększyć o 30%. Wtedy mamy pewność, że nie zabraknie przestrzeni, a okablowanie będzie uporządkowane. Należy też brać pod uwagę to, czy sieć będzie w jakiś sposób rozbudowywana. Zapas miejsca jest zdecydowanie lepszym kierunkiem niż jego bardzo ograniczona ilość. Jeśli chodzi o głębokość, należy uwzględnić obecność przewodów zarówno z tyłu, jak i z przodu oraz, co najważniejsze, przestrzeń do cyrkulacji powietrza. Tak rozplanowana szafa powinna bez problemu spełnić swoją funkcję.
Źródło: Artykuł sponsorowany