Syri i Kaltër, czyli źródło Blue Eye - przyrodnicza atrakcja Albanii

Ukryty skarb Albanii: źródło Blue Eye, czyli Syri i Kaltër

To niezwykłe źródło, które urzeka krystalicznie czystą wodą w odcieniach zieleni, błękitu i turkusu, zapewni prawdziwie magiczne przeżycie każdemu, kto je odwiedzi. Blue Eye to wyjątkowa przyrodnicza atrakcja Albanii, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Źródło Blue Eye, po albańsku Syri i Kaltër

Blue Eye, znane po albańsku jako „Syri i Kaltër”, to hipnotyzujące, naturalne źródło krasowe, znajdujące się w wiosce Muzinë w gminie Finiq w południowej Albanii. Jego głębokość wynosi ponad 50 m. Ta wyjątkowa atrakcja charakteryzuje się czystą, turkusowo-błękitną wodą, a odwiedzający mogą obserwować oszałamiająco piękną atrakcję przyrodniczą — źródło i wypływającą z niego rzekę. Blue Eye (Niebieskie Oko) stało się popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoje piękno i urzekający wygląd.

Sprawdź, plaża Gjipe

Źródło rzeki Bistricë i pomnik przyrody

Syri i Kaltër daje początek rzece Bistricë, której bieg kończy się w Morzu Jońskim po pokonaniu ok. 25 kilometrów, na południe od turystycznego miasta Sarandë. Czyste, błękitne wody rzeki i jej malownicze otoczenie tworzą naturalny raj, który fascynuje turystów z całego świata. Od 1996 roku Niebieskie Oko jest chronione jako pomnik przyrody i podlega albańskiemu Ministerstwu Środowiska.

Czy można pływać w Niebieskim Oku? Niestety! Kąpiel w Syri i Kaltër jest zabroniona.

Jak dotrzeć do Blue Eye?

Aby dotrzeć do Blue Eye, odwiedzający mogą udać się do wioski Muzinë w powiecie Wlora w Albanii. W okolice Błękitnego Oka można dojechać samochodem, taksówką lub autobusem z Sarandy. Trzeba jednak sprawdzić trasę autobusu, aby upewnić się, że przejeżdża on przez obszar Niebieskiego Oka. Dla wygody odwiedzających na terenie parku znajdują się sklepy z pamiątkami i restauracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *