Stały kosmetyk w rękach fryzjerów, nieodzowny element stylizacji włosów i prosty sposób na błyszczące, niesforne włosy. Wosk do włosów to kosmetyk, który na rynku jest od lat, natomiast obecnie producenci oferują go nie tylko w formie pasty. Dla wygody jest wosk w sprayu i wosk w płynie, a nawet w piance. Który lepszy? To trzeba testować, każdy włos to inne potrzeby i każdy człowiek to inne oczekiwania. Wosk do włosów jest kosmetykiem, z którego korzystają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Można go używać przy krótkich i długich fryzurach. Zarówno do włosów cienkich jak i grubych, prostych i kręconych.
Na początek przygody z tym kosmetykiem skomplikowane może się wydawać jego nakładanie. Kilka prób, być może kilka myć włosów i w końcu sztuka nakładania wosku zostanie opanowana do perfekcji. Jak używać wosk do włosów, by wyszło za pierwszym razem?
Spis treści
Co ma w środku wosk?
Zazwyczaj są w nim składniki pochodzenia naturalnego. Wśród składników jest wosk pszczeli i różne oleje. Może być olej kokosowy, makadamia, ryżowy, sezamowy, z awokado, masło shea. Poza tym mogą być inne składniki naturalne, które są bogate w substancje sprzyjające włosom.
Wosk do włosów może mieć różną postać. Tradycyjnie ma formę pasty, ale producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów. Ciekawą opcją jest pianka albo spray, albo sztyft.
Do wyboru są ultra mocne woski i lekkie, delikatne. Błyszczące (szczególnie dla kobiet) i matowe (głównie wybierane przez mężczyzn). Mogą mieć postać żelową, kremową bądź płynną.
Wybierając wosk najlepiej kierować się jego przeznaczeniem. Producenci ułatwiają sprawę, każdy wosk ma raczej swoje przeznaczenie. Jeden jest do loków, inny do włosów cienkich i puszących się, a jeszcze inny do krótkich fryzur. Oczywiście są też produkty uniwersalne.
Co może wosk do włosów poza stylizacją?
Jedno zadanie dziś absolutnie nie wystarcza ani producentom kosmetyków, ani konsumentom. Dlatego woski do włosów coraz częściej poza swoją funkcją stylizacyjną spełniają też inne zadania. Jakie?
- Ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi (słońce, wiatr, wilgoć).
- Odżywienie końcówek.
- Zwiększenie objętości cienki włosów.
- Zapobieganie elektryzowaniu włosów.
- Ochrona przed uszkodzeniami.
- Wzmocnienie włosów.
- Odbudowa włosów.
- Nawilżenie suchych włosów.
Jak widać wosk do włosów spełnia nie tylko funkcję związaną ze stylizacją, ale również może pozytywnie wpływać na kondycję włosów. Oczywiście to zależy od rodzaju wosku, tego co ma w składzie i zazwyczaj ceny.
Wosk do włosów to kosmetyk wydajny i w jego przypadku opłaca się zapłacić więcej. Włosy mogą zyskać dodatkowe wsparcie.
Jak używać wosk do włosów by nie były tłuste?
Zbyt duża ilość wosku na włosach, nieumiejętnie rozprowadzona, jest przyczyną efektu pod postacią po prostu tłustych włosów. Na to nie ma innej rady, jak wejście pod prysznic i umycie głowy. Dwie podstawowe zasady przy używaniu wosku na włosy, to:
- nie wciera się go w skórę głowy (!), nawet przy krótkich włosach,
- używa się go niewielką ilość.
Tłuste włosy są wynikiem użycia zbyt dużej ilości kosmetyku. W jego przypadku obowiązuje minimalizm. Im mniej, tym lepiej. A przynajmniej należy zaczynać od niewielkiej ilości, ewentualnie zawsze można dodatkowo dołożyć. Natomiast po przesadzeniu z ilością, poza myciem głowy nie pozostaje już nic.
Przy długich włosach najlepiej jest rozprowadzać wosk na końcówkach bądź od linii uszu. Przy krótkich włosach nakładać wosk w taki sposób, by oszczędzić skórę głowy.
Czy używać wosku do włosów na mokre czy suche włosy?
Nie poleca się używania go na włosy mokre. Natomiast stosuje się go na włosy suche bądź wilgotne. W tym drugim przypadku, gdy włosy są cienkie, delikatne i konieczne jest podniesienie ich u nasady. Nakładając wosk na włosy wilgotne i używając odpowiedniej szczotki, uzyskiwany jest efekt większej objętości.
Pytania rodzi nie tylko to jak używać wosk do włosów, ale też jak często? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Mając długie włosy i stosując wosk na końcówkach, można używać go często. Dzięki temu włosy nie puszą się, nie elektryzują się, a kosmyki nie odstają. Natomiast dla włosów krótkich częste stosowanie oznacza nadmierne obciążenie.
Poziom blasku
Część producentów określa poziom nabłyszczenia. Jedne woski dają średni efekt, inne ekstremalny, a kolejne delikatny. Jeszcze inni producenci gwarantują dobre efekty, ale przy użyciu również innych ich kosmetyków. Poza tym do wyboru są również woski matowe, które są najczęściej wybierane przez mężczyzn.
Wosk jest mocnym wsparciem w walce z niesfornymi włosami. I zdecydowanie jest niezbędny przy stylizacji włosów przed ważnym wyjściem.
Źródło: Artykuł sponsorowany