Zapalone znicze na grobie 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych

Jak zrobić ekologiczny znicz na Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych to czas, gdy odwiedzamy cmentarze i na grobach naszych bliskich zapalny znicze. Najczęściej są to szklane lampiony z plastikowymi wkładami. Po kilku dniach opakowania po wypalonych zniczach po prostu wyrzucamy, a na cmentarzach powstają góry plastiku. Okazuje, że nie musimy śmiecić z okazji Wszystkich Świętych. Poradzimy, jak zrobić ekologiczny znicz wielorazowego użytku.  

Znicze na Wszystkich Świętych – eko katastrofa

Ekolodzy od lat alarmują, że dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to katastrofa dla naszego środowiska. 1 listopada tłumnie odwiedzamy cmentarze, gdzie palimy znicze na grobach naszych bliskich. Najczęściej kupujemy szklane lampiony, w których umieszczony jest stearynowy wkład w plastikowym opakowaniu. Gdy świeca się wypali plastik oraz szkło po prostu wyrzucamy. Na cmentarzach rosną góry śmieci, które wywiezione na wysypisko będą rozkładać się przez stulecia! 

Jak zrobić ekologiczny znicz wielorazowego użytku

Na szczęście w dniu Wszystkich Świętych możemy zadbać o naszą planetę i na cmentarz przynieść własnoręcznie wykonany znicz wielorazowego użytku. Gdy wosk się wypali, naczynie zabieramy do domu i możemy przygotować kolejną świecę. 

Do przygotowania znicza potrzebujemy: 

  • szklane lub ceramiczne naczynie – może to być ozdobny słoik, lampion z wypalonego znicza lub ceramiczna miseczka;
  • wosk pszczeli – do kupienia w sklepie pszczelarskim lub w internecie;
  • knot lub bawełniany sznurek;
  • naczynie do roztopienia wosku.

Przygotowanie znicza w domu – krok po kroku

Na przygotowanie znicza z wosku pszczelego wystarczy dosłownie 20 minut. Sprawdź, jak zrobić eko znicz na Święto Zmarłych:

  1. Wosk pszczeli umieszczamy w naczyniu do podgrzewania i roztapiamy go na gazie lub w kąpieli wodnej. Cały czas mieszamy, żeby wosk się nie przypalił.
  2. W szklanym naczyniu na znicz umieszczamy knot – najlepiej przywiązać go do ołówka lub łyżeczki położonych nad otworem. Knot powinien swobodnie zwisać i dotykać dna naczynia.
  3. Przygotowany knot zalewamy roztopionym woskiem do ok. ⅘ wysokości naczynia.
  4. Gotowy znicz pozostawiamy do wystygnięcia.

Używając takich zniczy, nie tylko ograniczmy ilość zużywanego plastiku, ale także zmniejszymy ilość wyrzucanego szkła, które się nie rozkłada.

Sprawdź, jakie kwiaty wybrać na grób z okazji Wszystkich Świętych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *