Szklaneczka whisky bez lodu

Wybór dobrej whisky – czy można powiedzieć o istnieniu najlepszej propozycji?

Whisky jest trunkiem uwielbianym przez wielu ludzi na całym świecie. Wywodzący się z Irlandii napój z początku przeznaczano wyłącznie do celów leczniczych, jednak wraz z rozpoczęciem jego produkcji w innych krajach, zaczęto spożywać go w ramach degustacji bądź też przy różnego rodzaju okazjach. Mało kto wie, iż sama nazwa „Whisky” zaczęła być formalnie używana dopiero w pierwszej połowie XVIII wieku.

Ten wysokoprocentowy alkohol tworzony jest w wyniku podwójnej destylacji zacieru pochodzącego z różnych zbóż i produktów. Po tym procesie kierowany jest do beczek, gdzie – w zależności od zasad obowiązujących dla danego gatunku – musi leżakować przez określony czas. Na smak i aromat whisky wpływa ogromna ilość czynników. Sam typ beczki ma w tym przypadku spore znaczenie, nie wspominając już nawet o procesach zachodzących przed jej leżakowaniem.

Najpopularniejsze gatunki whisky

Każde whisky różni się od siebie metodą produkcji i recepturą. Istnieje pewien podział uwzględniający poszczególne gatunki, wykonywane z różnych zacierów. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • Malt whisky – produkowane przy użyciu słodu jęczmiennego;
  • Grain whisky – wykorzystujące do produkcji różnego rodzaju zboża, jednak nieuwzględniające słodu jęczmiennego;
  • Blended Malt – mieszanka whisky słodowej i zbożowej;
  • Bourbon – popularna, amerykańska whiskey kukurydziana, produkowana co najmniej z 80% zacieru kukurydzianego.

Przed wyborem whisky zawsze powinniśmy zwracać uwagę na jej szczegółowy opis zawarty na etykiecie. Na jego podstawie uda nam się oszacować kraj pochodzenia oraz typ. Po resztę informacji dotyczących smaku i esencji konieczne jest już wykorzystanie naszych kubków smakowych.

Whisky z dodatkiem cynamonu, goździków i suszonej pomarańczy
Whisky z dodatkiem cynamonu, goździków i suszonej pomarańczy / Fot. Materiał partnera

Cechy whisky – na jakiej podstawie wybrać odpowiedni trunek?

Kiedy naszym celem jest wybór trunku przeznaczonego na prezent, whisky warszawa sklep okaże się najlepszym rozwiązaniem. Specjaliści i profesjonalni degustatorzy tam pracujący, zaoferują nam pełne doradztwo w tym zakresie i zachęcą do zakupu najoptymalniejszego względem jakości do ceny produktu. Chcąc jednak nabyć whisky idealne dla siebie, warto poznać kilka cech, względem których wybór stanie się znacznie prostszy i bardziej przejrzysty.

Najważniejszy jest wcześniej omawiany gatunek – to na jego podstawie możemy wyobrazić sobie potencjalny smak danego trunku. Drugą sprawą jest miejsce pochodzenia. W dalszej części bierze się pod uwagę interpretację smakową ekspertów. Nie jest to jednak obowiązkowe, gdyż rozpoczynające swoją przygodę z whisky każda osoba chciałyby spróbować samodzielne wskazać swoje preferencje dotyczące smaku i aromatu. Znacznie ważniejsza od opisu smaku wskazanego przez koneserów jest cena. Wbrew pozorom, jej wysokość nie świadczy o jakości samego trunku. Zdarza się, iż potencjalnie tanie whisky smakuje lepiej od limitowanego, długo przechowywanego w beczkach trunku. W przypadku zakupu whisky na prezent zwracajmy również uwagę na opakowanie. To istotny szczegół dla całkowitego przyozdobienia podarunku, mogącego niejednokrotnie sprawić wiele radości osobie obdarowywanej.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *