Co roku uczniowie i ich rodzice, ale także studenci zaopatrują się w kolejną porcję podręczników, niezbędnych do zdobywania wiedzy. Okazuje się, że nie zawsze za podręczniki musimy płacić! Sprawdź, kiedy musimy kupować podręczniki i jakie kwoty możemy na nie wydawać.
Spis treści
Dla kogo darmowe podręczniki?
W Polsce, rodzice uczniów szkół podstawowych nie muszą płacić za wszystkie podręczniki. Uczniowie uczęszczający do szkoły podstawowej (od klasy pierwszej do ósmej) otrzymują podręczniki bezpłatnie na czas roku szkolnego. Są to podręczniki do przedmiotów obowiązkowych, zatwierdzone przez ministerstwo edukacji, zgodne z podstawą nauczania.
Uczniowie nie otrzymują tych podręczników na własność. Książki są własnością szkoły, która wypożycza je swoim uczniom. Po zakończeniu roku podręczniki muszą być zwrócone, a w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub zgubienia książki, rodzice muszą ją odkupić lub pokryć koszty nabycia nowej.
Za które podręczniki musimy płacić?
Rodzice nawet ci, których dzieci uczą się jeszcze w podstawówce, muszą jednak czasami ponieść wydatki związane z zakupem niektórych podręczników.
Za które podręczniki w szkole podstawowej trzeba płacić?
Dotyczy to między innymi książek do religii (katechizmów) oraz podręczników do przedmiotów dodatkowych, których nauka odbywa się poza programem nauczania w szkole (np. dodatkowe lekcje języków obcych, dodatkowe zajęcia z matematyki lub innych przedmiotów). Nowe podręczniki, które możemy nabyć przez internet w dobrych księgarniach edukacyjnych (np. https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/podreczniki.html), mogą służyć nam przez wiele lat. Podobnie jak te za gwarantowane w szkole możemy je pożyczać lub przekazywać młodszym uczniom, a także odsprzedawać.
Czy podręczniki do szkoły średniej są darmowe?
Niestety podręczniki do szkół średnich musimy kupować we własnym zakresie. Książki do nauki w szkołach ponadpodstawowych są w pełni odpłatne. W szkołach średnich nauczyciele samodzielnie wybierają podręczniki z listy zatwierdzonej przez ministerstwo edukacji, w związku z czym, ich ostateczna cena może się różnić w zależności od wyboru nauczycieli.
Ile kosztują podręczniki do szkoły średniej?
Jaki jest ich koszt w roku szkolnym 2023/24? Najdroższe są książki do nauki języków obcych. Ich koszt to nawet 150 PLN. Dwa tomy podręcznika do języka polskiego i historii to wydatek około 80-100 PLN. Podręcznik i zbiór zadań do matematyki to koszt ok. 70-80 PLN. Ceny pozostałych podręczników wahają się w granicach od 50 do 70 PLN. Uczniowie mają ok. 12 przedmiotów, w związku z tym koszt zakupu książek może sięgać nawet 900 PLN.
Za jakie jeszcze podręczniki trzeba zapłacić?
Wielu uczniów korzysta z dodatkowych kursów edukacyjnych online. Często zdarza się, że tego typu platformy wymagają dodatkowej płatności za dostęp do materiałów edukacyjnych, w tym podręczników.
Źródło: Artykuł sponsorowany