Podręczniki to książki, z którymi stykamy się codziennie przez wszystkie lata naszej edukacji — od przedszkola, po studia wyższe i doktoranckie. Jak zachować nasze książki do nauki w dobrej kondycji? Warto zadbać o właściwe okładki ochronne, które możemy wykonać samodzielnie i jednocześnie zadbać o środowisko!
Spis treści
Jak możemy obłożyć podręczniki?
O książki i podręczniki trzeba dbać – co do tego nie mamy żadnej wątpliwości. Jak najlepiej zabezpieczyć je przed uszkodzeniem? Warto zastosować okładkę. Obłożenie podręczników to doskonały sposób na ich ochronę, przedłużenie żywotności i możliwość korzystania z nich przez kolejne roczniki uczniów. Dzięki okładkom podręczniki będę służyć nam znacznie dłużej, co nie tylko przełoży się na stan naszego portfela, ale także na środowisko.
Do dyspozycji mamy całą gamę gotowych okładek, ale możemy zdecydować się także na okładkę wykonaną własnoręcznie, z resztek materiałów które mamy w domu, zgodnie z filozofią zero waste. Po prostu nie marnujemy, ponownie wykorzystujemy.
Jakie okładki na podręczniki wybieramy?
Najczęściej sięgamy po gotowe okładki z folii, które są łatwo dostępne w sklepach papierniczych, hipermarketach i w internecie. Jeżeli decydujemy się na okładki foliowe, warto wybrać te zdejmowane, wielorazowego użytku, z możliwością dopasowania. Takie okładki mają wiele zalet – są niedrogie, mają możliwość regulacji, a dzięki naklejanym etykietom możemy wykorzystać je kilka razy. Jednak kupując okładki foliowe, musimy znać dokładne wymiary podręcznika (są one bardzo różne), aby wybrać właściwy rozmiar. Dodatkowo materiał, z którego są wykonane, bardzo długo się rozkłada, zatem musimy pamiętać, aby po zużyciu wyrzucić je do właściwego pojemnika na odpady.
Okładki na podręczniki DIY – czego potrzebujemy?
Świetną alternatywą dla sklepowych okładek foliowych są te wykonane własnoręcznie. Dzięki takim okładkom nie tylko chronimy nasz podręcznik przed uszkodzeniem, ale także nadajemy mu nowy, oryginalny i unikatowy wygląd.
Jakie materiały możemy wykorzystać do samodzielnego obłożenia podręcznika?
Najczęściej do obłożenia książki, podręcznika lub zeszytu wybieramy papier. Ważne, żeby papier był mocny, niezbyt cienki i wytrzymały na uszkodzenia. Doskonale sprawdzi się śliski papier, tzw. kredowy. Oto kilka pomysłów na materiały, którymi możemy obłożyć podręczniki:
- papier pakunkowy – szary (możemy go dowolnie udekorować) lub grubszy, prezentowy z nadrukiem,
- kartki z kalendarzy ściennych ze zdjęciami,
- duże ulotki reklamowe,
- foldery turystyczne,
- resztki papierowych tapet,
- gazety lub kolorowe magazyny,
- plakaty,
- papier z papierowych toreb na zakupy.
Jak obłożyć podręcznik papierem. Instrukcja krok po kroku
WAŻNE! Rozmiar papieru dobieramy tak, aby można było nim zawinąć książkę i z każdej strony zostawało minimum 3 cm papieru. Jeśli papier będzie zbyt mały, okładka łatwo będzie spadała z podręcznika.
- Książkę, zeszyt lub podręcznik obkładamy na gładkiej, płaskiej i twardej powierzchni: stole, biurku lub podłodze.
- Papier kładziemy na stole obrazkiem w stronę blatu. Na środku układamy otwarty podręcznik. Boki podręcznika równolegle do krawędzi papieru.
- Zaginamy delikatnie dolną część papieru do góry wzdłuż dolnej krawędzi książki. Zdejmujemy książkę z papieru. Teraz poprawiamy zagięcie. Musi być wykonane równo i starannie.
- Ponownie układamy podręcznik na papierze i w taki sam sposób zaginamy górną krawędź.
- Sprawdzamy, czy okładki podręcznika mieszczą się w wykonanych zagięciach.
- Jeżeli wszystko pasuje, zaginamy papier wzdłuż pionowej krawędzi przedniej okładki podręcznika. Powstanie kieszonka.
- Wkładamy okładkę książki w okładkę papierową i zamykamy podręcznik.
- Teraz dopasowujemy miejsce zagięcia dla tylnej okładki. Zaginamy papier i do powstałej kieszonki wsuwamy tylną okładkę.
Być może ta instrukcja wydaje się nieco skomplikowana, ale już po pierwszej próbie samodzielnego obłożenia podręcznika, kolejne pójdą dużo łatwiej. Książki będą piękne, oryginalne, a przede wszystkim świetnie zabezpieczone przed uszkodzeniem w zgodzie z naturą.