Mały pacjent u dentysty - kontrola zębów mlecznych

Zęby mleczne – czy trzeba przejmować się ich leczeniem?

Czasami rodzice kompletnie nie przywiązują wagi do leczenia zębów mlecznych u swoich dzieci. Dlaczego? Dlatego, że zakładamy przecież, iż i tak się one ich w końcu pozbędą – nie ma więc sensu wydawanie pieniędzy i tracenie czasu w gabinecie stomatologa. Nie do końca jednak tak to wygląda – okazuje się, że możemy nieświadomie zaszkodzić naszemu dziecku i w ten sposób dostarczyć mu tylko problemów w dalszym życiu.   

Jeśli dopuścimy do tego, aby na mlecznych zębach dziecka pojawiła się próchnica – może to wpłynąć na ułożenie wyrastających potem zębów stałych. To właśnie dlatego powinno się kontrolować to, w jaki sposób myje ono zęby – przez cały czas. Dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, że nieodpowiednia higiena jamy ustnej może być niebezpieczna – naszym zadaniem jest wytłumaczenie im tego, jak trzeba myć zęby. Przez długi czas dla dziecka będzie to przede wszystkim zabawa szczoteczką i pastą – a to za mało, aby uchronić się przed próchnicą. Jeśli chcesz, aby wszystko to wytłumaczył Twojemu dziecku stomatolog Bielany to dzielnica, gdzie znajdziesz wielu przedstawicieli tego zawodu. 

Dlaczego trzeba chodzić do dentysty? 

Pomimo, iż leczenie zębów mlecznych w teorii wydaje nam się być zbędnym wydatkiem – jest jednak konieczne. Jeśli dopuścimy do rozwoju próchnicy to wpłynie to negatywnie na późniejszą kondycję zębów stałych. W jamie ustnej będzie znajdowało się mnóstwo bakterii, wszystkie zęby staną się przez to naprawdę osłabione i będą częściej chorować. Jeżeli zbyt szybko zaczniemy też tracić mleczaki – stałe zęby mogą rosnąć krzywo i przez to niezbędne będzie dalsze leczenie ortodontyczne

Zaniedbywanie higieny zębów mlecznych u dziecka jest niedopuszczalne także dlatego, że w zębach będą tworzyły się ubytki – dziecko może narzekać na ból i dyskomfort podczas jedzenia niektórych pokarmów. Co ciekawe – bakterie z chorych zębów mogą niestety trafiać też do krwi i przez to słabszy stanie się cały organizm dziecka. Czasami to właśnie nieleczone zęby sprawiają, że córka lub syn chorują częściej i wiecznie coś im dolega. 

Ucz swoje dziecko dobrych nawyków 

Chodzenie z dzieckiem do stomatologa od młodych lat to także po prostu dobry nawyk – przyzwyczajamy je do takich wizyt i dzięki temu nie boi się ono później samodzielnie chodzić do dentysty. To bardzo ważne, bo wszelkiego rodzaju traumy w młodym wieku, niestety zostają z nami często na lata. To zadaniem rodzica jest nauczenie dziecka tego, że o zęby trzeba dbać – zaczynając już od zębów mlecznych.  

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *