Światło jest czynnikiem potrzebnym do życia nie tylko ludzi, ale każdego istnienia na ziemi. Dzięki promieniom słonecznym, nasze organizmy są w stanie funkcjonować prawidłowo każdego dnia, a gdyby ich zabrakło, nie byłoby również nas.
Jak dobrze wiemy, do poprawnego funkcjonowania potrzebne jest nam również światło wymuszone. To głównie za jego sprawą możemy przystąpić do wieczornej nauki, czytania czy choćby wykonywania podstawowych czynności. Okazuje się, że prawidłowa barwa i natężenie sztucznego światła również może wpływać na nasze samopoczucie i komfort każdego dnia. Z tego właśnie powodu, producenci nieustannie pracują nad polepszeniem jakości emitowanego światła oraz nad możliwościami regulacji fal.
Spis treści
Oświetlenie LED – dlaczego stało się najpopularniejsze?
Światło LED (z ang. Lightning Emitting Diode) ze względu na ogromną ilość zalet, zyskało największą popularność w branży oświetlenia. Zanim jednak przejdziemy do ich omawiania powiedzmy sobie, jak działa w ogóle standardowa ledowa żarówka. Całość procesu jest oparta na zjawisku luminescencji, wytwarzanym poprzez zwykłą diodę. Elektrony, które zaczerpujemy z sieci, w przypadku zamknięcia obwodu krążą po nim z zawrotnymi prędkościami. Element jakim jest dioda składa się natomiast z dwóch, lekko oddzielonych od siebie warstw. Ładunki widząc tę przerwę zwalniają, a mimo to usilnie chcą przedostać się na drugą stronę. W tym samym czasie następuje przesilenie, wywołane nadmiarem elektronów w jednym miejscu i cała energia uwalniana jest w postaci promieni świetlnych.
Wracając do pozytywnych cech tego oświetlenia, z pewnością zaliczyć możemy niski pobór energii. Rachunki za światło są naprawdę małe, kiedy korzystamy właśnie z żarówek ledowych. Oprócz tego, posiadają one długą żywotność, co również jest opłacalne, gdyż nie nakłania nas do częstej wymiany oświetlenia.
Inteligentne oświetlenie – czym jest?
Możliwość sterowania światłem brzmi abstrakcyjnie, jednak stało się już codziennością w wielu domach. Urządzenia oświetleniowe są coraz częściej wyposażane w biorytmy, które mają na celu pomóc nam dobrać taką barwę światła, która będzie dla nas odpowiednia o określonych porach dnia.
Trzeba wspomnieć, że tego typu możliwość występuje nie tylko w żarówkach, a możemy zakupić również inteligentne włączniki czy oprawy do świateł. Cała tajemnica tkwi w możliwości połączenia urządzenia ze swoim telefonem poprzez sieć Wifi. Kiedy już to zrobimy, to jesteśmy w stanie zmieniać barwę światła w naszym domu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Wszystko to wykonujemy za pomocą specjalnej aplikacji.
Jak najlepiej ustawić biorytm?
Światłem możemy sterować oczywiście dowolnie i nie musi to być zgodne ze schematami. Aby jednak zapewnić zdrowe funkcjonowanie naszym oczom, a także mieć lepsze samopoczucie, starajmy się podążać za następującymi wskazówkami dotyczącymi biorytmu. W nocy jasność światła powinna być ustawiona na zero. Wiadome, że nasz organizm wtedy odpoczywa, a najlepiej robi to, kiedy jest całkowicie ciemno. Wraz ze wschodem słońca, jasność powinna się stopniowo zwiększać, a barwa światła przybrać postać neutralną.
W okresie popołudniowym dobrze jest ustawić barwę na zimną, a jasność na maksimum. Natomiast przy wieczornym odpoczynku całkowicie relaksujemy się przy barwie ciepłej i średniej jasności w pomieszczeniu.
Źródło: Artykuł sponsorowany