Narzędzia stomatologiczne

Czy autoklawy kosmetyczne i medyczne to te same urządzenia?

Autoklawy kosmetyczne i medyczne służą przede wszystkim do sterylizacji urządzeń. Zwykła dezynfekcja nie wystarcza dla przedmiotów, które mogą prowadzić do przerwania ciągłości skóry lub mają z nią bezpośredni kontakt. Właśnie dlatego są one niezbędne zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Ich ogromną zaletą jest to, że zabijają białka mikroorganizmów, dzięki czemu nie następuje ich reaktywacja w momencie, gdy warunki są do tego bardziej sprzyjające. Proces dezynfekcji jedynie usypia drobnoustroje, które w momencie przedostania się do organizmu człowieka, mogą powodować niebezpieczne choroby.

Jaka jest różnica między autoklawem medycznym i kosmetycznym?

Autoklawy kosmetyczne i medyczne to te same urządzenia. Mogą różnić się jedynie klasą, która odpowiada za ich wielofunkcyjność oraz skuteczność działania. Sterylizacja narzędzi, którą wykonują, polega na ich całkowitym wyjałowieniu, czyli zniszczeniu wszystkich żyjących mikroorganizmów. Proces ten jest niezbędny w różnego rodzaju zabiegach, ponieważ na częściach pozostają bakterie i inne drobnoustroje, które w kontakcie ze skórą innego człowieka, mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Idealnie sprawdzają się w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, ale są również regularnie stosowane w medycynie. Narzędzia stosowane do zabiegów i operacji są skutecznie czyszczone i wyjaławiane właśnie dzięki autoklawom. Zapewniają bezpieczeństwo klientom i pacjentom i dodatkowo zabezpieczają nas jako właścicieli i personel gabinetów kosmetycznych.

Posiadanie autoklawów w salonie kosmetycznym jest wymogiem sanepidu. Jeżeli mamy w ofercie zabiegi, w których narzędzie dotykają skóry klienta lub ingerują w nią, autoklaw jest niezbędnym urządzeniem. Oprócz tego musimy go jeszcze regularnie i umiejętnie stosować, aby zapewnić klientom najwyższą jakość i usług i bezpieczeństwo. 

Jakie rodzaje autoklawów wyróżniamy?

Za najlepsze uważane są autoklawy kosmetyczne i medyczne klasy B. Działają na zasadzie próżni i zabijają drobnoustroje na różnego rodzaju powierzchniach. Do zabijania mikroorganizmów używają pary wodnej, która skutecznie niszczy białka. Z uwagi na największą skuteczność, te autoklawy są najczęstszym wyborem zarówno medyków, jak i kosmetyczek.

Inne autoklawy należą do klasy N. Nadają się one do najprostszych narzędzi o gładkiej strukturze. Nie stosują ciśnienia, dlatego nie są tak skuteczne, jak autoklawy klasy B. Są to głównie sterylizatory pomocnicze i nie mogą być używane jako główny środek zabijający drobnoustroje.

Najniższa w hierarchii jest klasa S. Korzysta z najmniej zaawansowanych technologii i czyszczą jedynie najprostsze narzędzia.

Czy autoklawy kosmetyczne i medyczne są niezbędne?

Sterylizacja jest procesem weryfikowanym przez sanepid i określonym w prawie. Prowadząc swój gabinet kosmetyczny, musimy zadbać o to, aby nasze narzędzia były jak najbardziej bezpieczne dla klientów. Dzięki autoklawom możemy zabić wszystkie wirusy, bakterie i grzyby, które zagrażają zarówno zdrowiu naszemu, jak i klientów. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy posiadać dobrą opinię w branży i rozwijać swoją działalność budując zaufanie i satysfakcję z zabiegów. Takie urządzenia dostępne są na https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne-medyczne/.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *