Biokominek na ścianie. Czy ogrzeje mieszkanie?

Czy biokominek może ogrzać mieszkanie?

Problemy z dostępem do węgla czy drewna na opał, drogi gaz, możliwe przerwy w dostawie prądu zmuszają nas do tego, aby szukać alternatywnych rozwiązań. Czym dogrzać dom? Czy biokominek może ogrzać mieszkanie? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Szukasz dodatkowego źródła ciepła? Chcesz mieć pewność, że wybierzesz odpowiednie rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania i wymagania? Już teraz sprawdź biokominki! Czym jest biokominek i jakie ma zalety? Czy biokominki są w stanie ogrzać mieszkanie? Odpowiedzi na pytania tego rodzaju znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.

Co to jest biokominek?

Czym są biokominki i jak działają? Otóż ekologiczne biokominki są kominkiem na paliwo. Zamiast zatem używać brykietu czy drewna, jak ma to miejsce przy tradycyjnych kominkach, w biokominkach wykorzystuje się biopaliwo w formie żelowej lub płynnej.

Biokominki są ekologicznym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że nie produkują dymu, popiołu ani żadnych spalin. Ponadto nie musimy martwić się zaczadzeniem, ponieważ produktem spalania biopaliwa jest dwutlenek węgla oraz para wodna. A zatem mieszanina gazów, którą właściwie sami produkujemy podczas oddychania.

Ze względu na to, że biokominki nie wymagają przygotowywania żadnych specjalnych instalacji, świetnie sprawdzą się nie tylko w domu, ale i w bloku. Jeśli od zawsze marzyłeś o własnym kominku, ale ze względu na mieszkanie nie mogłeś pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie, biokominek to idealna opcja dla Ciebie!

Samo działanie biokominków jest bardzo proste. Urządzenia tego rodzaju składają się jedynie z paleniska – czyli wkładu i obudowy. Aby rozpalić biokominek, wystarczy napełnić zbiornik odpowiednim biopaliwem i zapalić płomień zapalarką do palników gazowych lub długą zapałką. Gaszenie biokominków jest równie łatwe, jak ich zapalanie. Aby zgasić kominek ekologiczny, należy odciąć dopływ tlenu. Do tego służy zasuwa w palniku, którą trzeba zamknąć, wykorzystując do tego rączkę służącą nie tylko do wygaszania, ale i regulacji ognia. Taką rączkę z reguły dostarcza się w zestawie.

Czy biokominki ogrzewają pomieszczenia?

Czy biokominki ogrzewają pomieszczenia? Wszystko zależy od tego, jaka jest moc grzewcza wybranego przez nas kominka ekologicznego oraz jak duże mamy pomieszczenie, ale tak – biokominek jest w stanie ogrzać pomieszczenie. Niestety nie sprawdzi się jako główne źródło ogrzewania całego mieszkania. Dlatego warto kominek ekologiczny traktować jako dodatkową opcję.

Sam biokominek jest w stanie podnieść temperaturę w pomieszczeniu nawet o trzy stopnie Celsjusza. W pokoju, którego powierzchnia wynosi maksymalnie 30 metrów kwadratowych, wystarczy biokominek o mocy grzania 2 kWh. Dla porównania średniej mocy grzejniki pokojowe mają moc grzewczą około 2 kWh. Przy klasycznym kominku wartość ta jest oczywiście znacznie wyższa i waha się od 11 do 18 kWh.

Od czego uzależniona jest ilość ciepła, jaką może dać biokominek? Przede wszystkim od wspomnianej już mocy grzewczej, ale nie tylko. Lista obejmuje także rozmiar biopojemnika i stopień otwarcia przesłony.

Biokominek w mieszkaniu

Jakie zalety mają biokominki?

Jakie zalety mają biokominki? Do plusów zalicza się przede wszystkim ich ekologiczność. Jak wspominaliśmy, biopaliwo nie emituje żadnych szkodliwych substancji, zapachu, a po wypaleniu nie pozostawia sadzy czy popiołu. Ponadto kominki ekologiczne można postawić w każdym pomieszczeniu – również w mieszkaniach w bloku. W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest wentylacja. Należy zadbać o to, aby wentylacja była jak najbardziej wydajna.

Prawidłowo dobrany biokominek do wielkości pomieszczenia jest w stanie podnieść temperaturę o kilka stopni. A zatem kominek ekologiczny to świetna opcja dla tych osób, które szukają dodatkowego źródła ciepła.

Przez wspomniany brak ograniczeń konstrukcyjnych biokominki można wykorzystać nie tylko w mieszkaniu czy w domu, ale także na zewnątrz. Wiosną czy wczesną jesienią, kiedy na dworze wieczorową porą robi się już nieco chłodniej, a Ty wciąż chciałbyś spędzać czas na tarasie czy balkonie, zabierz ze sobą kominek ekologiczny, który skutecznie Cię dogrzeje i pozwoli spędzić w komfortowych warunkach wieczór na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy zamiast tradycyjnych kominków wybierzesz biokominki wolnostojące, biokominki narożne, czy coraz popularniejsze biokominki wiszące, z pewnością wpłynie to na poprawę komfortu domowników. Nawet niewielkie biokominki stołowe pozwolą stworzyć przyjemny klimat i mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Dodatkowo biokominek portalowy w procesie spalania produkuje znikomą ilość CO2. Dzięki temu możesz je stosować w swoim domu lub innym dowolnym miejscu.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *